Search form

Winners Announced for Animafest Zagreb 2020

Winners for the 30th World Festival of Animated Film include, ‘Just a Guy;’ ‘Freeze Frame;’ and ‘Symbiosis;’ the 31st edition of the festival will take place takes place June 7-12, 2021.

Over 300 films were screened at the 30th World Festival of Animated Film – Animafest Zagreb 2020, which concluded with an awards ceremony closing night; winners in all categories were announced at the ceremony.

The Grand Competition – Short Film jury consisted of Clémence Bragard, Réka Bucsi, Nancy Denney-Phelps, Vladislav Knežević and Martina Scarpelli.

The winners:

The Grand Competition – Short Film

Grand Prix:

  • Just a Guy by Shoko Hara, produced by Studio Seufz (Germany)

Golden Zagreb Award – for creativity and innovative artistic achievement

  • Freeze Frame by Soetkin Verstegen (Belgium and Germany, produced by Akademie Schloss Solitude)

The Zlatko Grgić Award - for best first film made outside of an education institution

  • Symbiosis by Nadja Andrasev (France and Hungry, Miyu Productions, SALTO Films)

Jury Members’ Special Mentions

Clémence Bragard:

  • How to Disappear by Robin Klengel, Leonhard Müllner and Michael Stumpf (Austria, produced by Total Refusal)

Réka Bucsi:

  • My Exercise by Atsushi Wada from (Japan, New Deer Production)

Nancy Denney-Phelps:

  • The Physics of Sorrow by Theodore Ushev, (produced by National Film Board of Canada)

Vladislav Knežević:

  • Pulsión by Pedro Casavecchia (Argentina and France, Atlas V production)

Martina Scarpelli:

  • Betty by Will Anderson (Britain)

The joint jury of the Student and Croatian Film Competition included Laurent Crouzeix, Hefang Wei and Mladen Đukić.

Best Student Film

Dušan Vukotić Award - for best student film

  • Naked by Kirill Khachaturov (Moscow School of New Cinema); recipient of € 1000 cash prize sponsored by Zagrebačka banka.

Special Mentions:

  • Pearl Diver by Margrethe Danielsen (Norway, Volda University College)
  • Airhead! By Gaspar Chabaud (Belgium, La Cambre)
  • Survival HK by Louise Pau (Hong Kong and USA, CalArts)

Croatian Film Competition

Best Film:

  • Arka by Natko Stipaničev, (produced by Kreativni sindikat); receipient of € 1000 cash prize sponsored by the Croatian Directors’ Association.

Special Mention:

  • All Those Sensations in my Belly by Marko Dješka) Croatian-Portuguese co-production by Adriatic Animation and BAP Animation Studio)

The jury for the Chidlren’s Films competition consisted of Una Patafta, Maris Popović, Din Hodžović, Simon Varošanec and Ruta Pašalić.

Children’s Film Competition

Best Children’s Film:

  • Daughter by Daria Kashcheeva (Czechia)

Special Mention:

  • Mare Monstrum by Àngel Estois, Lucia Hernandez, Mercè Sendino (Spain)
  • Grand Competition Short Film went to Theodore Ushev for The Physics of Sorrow.

Grand Competition Short Film

Mr. M. Audience Award:

  • The Physics of Sorrow by Theodore Ushev

The 31st World Festival of Animated Film takes place June 7-12, 2021.

Source: Animafest Zagreb

randomness