Search form

TV Academy Unveils 70th Primetime Emmy Award Nominations

‘Big Hero 6: The Series,’ ‘Bob’s Burgers,’ ‘Rick and Morty,’ ‘The Simpsons’ and ‘South Park’ receive nominations for Outstanding Animated Program.

Adult Swim series Rick and Morty receives Primetime Emmy Award Nomination for Outstanding Animated Program for ‘Pickle Rick’ episode.

LOS ANGELES -- Nominations for the 70th Emmy Awards were announced today by the Television Academy in a ceremony hosted by Television Academy Chairman and CEO Hayma Washington along with Samira Wiley from the Hulu series The Handmaid’s Tale and Ryan Eggold from NBC’s upcoming drama, New Amsterdam.

“It’s been another record-breaking year with more than 9,100 entries in 122 unique categories for the initial nomination round of voting,” said Washington. “The continued growth of the industry has provided opportunities for acclaimed new programs to emerge, while allowing last season’s break-through programs to thrive. In addition, 36 performers -- ranging from new discoveries to revered international stars -- have received their first-ever acting Emmy nomination across all categories of scripted programming. We are honored to recognize both television’s seasoned veterans and rising talents. This year’s nominations continue to represent increased diversity and inclusion in front of the camera. And, there is a wealth of new and returning programs that reflect so many of today’s critical issues.”

Game of Thrones had the most nominations, with 22 spanning all categories, followed by Saturday Night Live (21) and Westworld (21). Leading the nominations in totals by platform were Netflix with 112 nods, HBO (108) and NBC (78).

The voice-over category offered few surprises, with Seth MacFarlane receiving two nominations for his work voicing characters in both American Dad! and Family Guy, followed by one each for Alex Borstein (Family Guy), Russi Taylor (The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular) and Dan Castellaneta (The Simpsons):

Outstanding Character Voice-Over Performance

  • American Dad! • “The Talented Mr. Dingleberry” • TBS • 20th Century Fox Television
    Seth MacFarlane as Stan Smith, Roger Smith
  • Family Guy • “Nanny Goats” • FOX • 20th Century Fox Television
    Alex Borstein as Lois Griffin, Babs Pewterschmidt, Natalia, Female Hippo, Woman in Car, Female Voice
  • Family Guy • “Send in Stewie, Please” • FOX • 20th Century Fox Television
    Seth MacFarlane as Stewie Griffin, Brian Griffin
  • The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular • Disney Channel • Disney Television Animation
    Russi Taylor as Huey, Dewey, Louie, Grandma, The Witch, Minnie Mouse
  • The Simpsons • “Fears of A Clown” • FOX • Gracie Films in association with 20th Century Fox Television
    Dan Castellaneta as Homer Simpson, Krusty the Clown, Groundskeeper Willie, Sideshow Mel

Fox took the lead in the Outstanding Animated Program category with nominations for Sunday night mainstays Bob’s Burgers and The Simpsons:

Outstanding Animated Program

  • Big Hero 6: The Series • “Baymax Returns” • Disney XD • Disney Television Animation
  • Bob’s Burgers • “V for Valentine-detta” • FOX • 20th Century Fox Television and Bento Box Entertainment
  • Rick and Morty • “Pickle Rick” • Adult Swim • Williams Street Productions
  • The Simpsons • “Gone Boy” • FOX • Gracie Films in association with 20th Century Fox Television
  • South Park • “Put It Down” • Comedy Central • Central Productions

Cartoon Network ruled over the Outstanding Short Form Animated Program category, with nominations for three of the studio’s series -- Adventure Time, Steven Universe and We Bare Bears -- as well as Teen Titans Go!, which is produced by Warner Bros. Animation:

Outstanding Short Form Animated Program

  • Adventure Time • “Ring of Fire” • Cartoon Network • Cartoon Network Studios
  • Robot Chicken • “Freshly Baked: The Robot Chicken Santa Claus Pot Cookie Freakout Special: Special Edition” • Adult Swim • Stoopid Buddy Stoodios
  • Steven Universe • “Jungle Moon” • Cartoon Network • Cartoon Network Studios
  • Teen Titans Go! • “The Self-Indulgent 200th Episode Spectacular! Pt. 1 and Pt. 2” • Cartoon Network • Warner Bros. Animation
  • We Bare Bears • “Hurricane Hal” • Cartoon Network • Cartoon Network Studios

The Handmaid’s Tale led the Outstanding Production Design for a Narrative Contemporary Program category with two nominations, followed by nominations for American Horror Story: Cult, Ozark and the new Twin Peaks series:

Outstanding Production Design for a Narrative Contemporary Program (One Hour or More)

  • American Horror Story: Cult • FX Networks • Twentieth Century Fox Television
    Jeff Mossa, Production Designer
    Rachel Robb Kondrath, Art Director
    Claire Kaufman, Set Decorator
  • The Handmaid’s Tale • “June” • Hulu • MGM, Hulu, The Littlefield Company, White Oak Pictures, Daniel Wilson Productions
    Mark White, Production Designer
    Elisabeth Williams, Production Designer
    Martha Sparrow, Art Director
    Caroline Gee, Set Decorator
  • The Handmaid’s Tale • “Seeds” • “First Blood” • “After” • Hulu • MGM, Hulu, The Littlefield Company, White Oak Pictures, Daniel Wilson Productions
    Elisabeth Williams, Production Designer
    Martha Sparrow, Art Director
    Rob Hepburn, Set Decorator
  • Ozark • “My Dripping Sleep” • Netflix • Media Rights Capital
    Derek R. Hill, Production Designer
    John Richardson, Art Director
    Chuck Potter, Set Decorator
  • Twin Peaks • Showtime • Rancho Rosa Partnership, Inc.
    Ruth De Jong, Production Designer
    Cara Brower, Art Director
    Florencia Martin, Set Decorator

HBO garnered two nods in the Outstanding Production Design for a Narrative Period or Fantasy Program category, followed by one nomination each for TNT, Netflix and Amazon Prime Video:

Outstanding Production Design for a Narrative Period or Fantasy Program (One Hour or More)

  • The Alienist • “The Boy on The Bridge” • TNT • A Paramount Television and Turner’s Studio T co-production
    Mara LePere-Schloop, Production Designer
    Bill Crutcher, Art Director
    Karl Probert, Art Director
    Alice Baker, Set Decorator
  • The Crown • “Beryl” • Netflix • Left Bank Pictures in association with Sony Pictures Television
    Martin Childs, Production Designer
    Mark Raggett, Art Director
    Alison Harvey, Set Decorator
  • Game of Thrones • “Dragonstone” • HBO • HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead; 360 Television/Startling Television
    Deborah Riley, Production Designer
    Paul Ghirardani, Art Director
    Rob Cameron, Set Decorator
  • The Marvelous Mrs. Maisel • “Ya Shivu v Bolshom Dome Na Kholme” • Prime Video • Amazon Studios
    Bill Groom, Production Designer
    Neil Prince, Art Director
    Ellen Christiansen, Set Decorator
  • Westworld • “Akane No Mai” • HBO • HBO Entertainment in association with Kilter Films, Bad Robot, Warner Bros. Television
    Howard Cummings, Production Designer
    David Lazan, Art Director
    Julie Ochipinti, Set Decorator

In the Interactive categories, Google Spotlight Stories’ Back to The Moon tribute to Georges Méliès received a nomination for Outstanding Original Interactive Program, alongside Blade Runner 2049: Memory Lab from Oculus, Coco VR from Pixar, NASA Jet Propulsion Laboratory’s Cassini's Grand Finale, and Sony’s Spider-Man Homecoming VR Experience. Adult Swim’s Rick and Morty, meanwhile, was given a nomination for Outstanding Creative Achievement in Interactive Media Within a Scripted Program for the Virtual Rick-ality game from Adult Swim Games:

Outstanding Original Interactive Program

  • Back to The Moon • Google Spotlight Stories App • Google Spotlight Stories
    Karen Dufilho, Executive Producer
    Jan Pinkava, Executive Producer
    Fx Goby, Director
    Google
    Nexus Studios
  • Blade Runner 2049: Memory Lab • Oculus • Magnopus, Alcon Interactive, LLC, Oculus
    Magnopus
    Alcon Interactive
    Oculus
  • Coco VR • Oculus • Magnopus, Disney•Pixar, Oculus
    PIXAR
    Disney
    Magnopus
  • NASA JPL: Cassini's Grand Finale • YouTube • NASA Jet Propulsion Laboratory
    NASA Jet Propulsion Laboratory
  • Spider-Man Homecoming VR Experience • PlayStation VR App • Create VR, Sony Pictures Virtual Reality
    Create VR

Outstanding Creative Achievement in Interactive Media Within a Scripted Program

  • Mr. Robot • Ecoin • USA • USA Network, Ralph Interactive, Inc., Civic Entertainment Group, BBQ Films, HudsonGray
    USA Network
    Ralph Interactive, Inc
    BBQ Films
    Civic Entertainment Group
    HudsonGray
  • Rick and Morty • “Virtual Rick-ality” • Adult Swim • Adult Swim Games, Owlchemy Labs, Other Ocean Interactive
    Rick and Morty Creative Team
    Owlchemy Labs
    Other Ocean
    Adult Swim Games
  • Silicon Valley • “Interactive World: Not Hotdog, VR & Twitter-Powered Pizza Drones” • HBO • HBO, Brown Hill Productions
    HBO
    Brown Hill Productions
  • 13 Reasons Why • “Talk to the Reasons” • Netflix • Netflix, Moth + Flame
    Ali Feinstein, Global Marketing Manager
    Javier Ricaud, Interactive Producer
    MK Malone, Series Consultant
    Kevin Cornish, Director
    Moth + Flame
  • Westworld • “Chaos Takes Control Interactive Experience” • HBO • HBO, Kilter Films, Bad Robot
    HBO
    Kilter Films
    Bad Robot

Netflix led the nominees for Outstanding Main Title Design with two nominations for Altered Carbon and GLOW, followed by one each for TNT, Starz and HBO:

Outstanding Main Title Design

  • The Alienist • TNT • A Paramount Television and Turner’s Studio T co-production
    Angus Wall, Creative Director
    Lisa Bolan, Creative Director
    Yongsub Song, Animator/Compositor
    Charles Khoury, Animator/Compositor
    Heidi Berg, Art Director
    Felix Soletic, Designer
  • Altered Carbon • Netflix • Skydance Television
    Lisa Bolan, Creative Director
    Thomas McMahan, Animator/Compositor
    Yongsub Song, Animator/Compositor
    Byron Slaybaugh, Animator/Compositor
    Carlo Sa, Designer
    Mert Kizilay, Designer
  • Counterpart • Starz • Gilbert Films and Anonymous Content in association with MRC
    Karin Fong, Creative Director
    Jake Ferguson, Lead Designer
    Felipe Carvalho, Designer
    Zach Kilroy, Editor
  • GLOW • Netflix • Glitter Pictures, LLC
    Jason Groves, Creative Director/Art Director/Designer
    Christopher Harding, Creative Director/Art Director/Designer
    Richard Kenworthy, Creative Director/Art Director/Designer
  • Westworld • HBO • HBO Entertainment in association with Kilter Films, Bad Robot, Warner Bros. Television
    Patrick Clair, Creative Director
    Raoul Marks, Lead Animator/Lead Compositor
    Jose Limon, Lead CG Modeler
    Savva Tsekmes, Animator/Compositor

In the Outstanding Special Visual Effects category, Netflix picked up three nominations for Altered Carbon, Lost in Space and Stranger Things. HBO received two nods for both VFX mainstay Game of Thrones and Westworld:

Outstanding Special Visual Effects

  • Altered Carbon • “Out of the Past” • Netflix • Skydance Television
    Everett Burrell, Senior VFX Supervisor
    Tony Meagher, Senior VFX Producer
    Joel Whist, Special Effects Coordinator
    Jorge Del Valle, Previs Supervisor
    Steve Moncur, VFX
    Supervisor Christine Lemon, VFX Producer
    Paul Jones, VFX Producer
    Antoine Monineau, CG Supervisor
    David Zaretti, 2D Supervisor
  • Game of Thrones • “Beyond the Wall” • HBO • HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead; 360 Television/Startling Television
    Steve Kullback, Lead Visual Effects Producer
    Joe Bauer, Lead Visual Effects Supervisor
    Adam Chazen, Visual Effects Associate Producer
    Michelle Blok, Previs Lead
    Sam Conway, Special Effects Supervisor
    Ted Rae, Visual Effects Plate Supervisor
    David Ramos, Visual Effects Supervisor
    Wayne Stables, Lead CG & Animation Supervisor
    Derek Spears, Lead CG Supervisor
  • Lost in Space • “Danger, Will Robinson” • Netflix • Legendary Television
    Jabbar Raisani, Senior VFX Supervisor
    Terron Pratt, VFX Producer
    Marion Spates, VFX Supervisor
    Ashley Ward, VFX Production Supervisor
    Niklas Jacobson, VFX Supervisor
    Niklas Ström, Lighting Supervisor
    Joao Sita, VFX Supervisor
    Juri Stanossek, VFX Supervisor
    Rafael Solórzano, VFX Supervisor
  • Stranger Things • Chapter Nine: The Gate • Netflix • A Netflix Original Production
    Paul Graff, Senior Visual Effects Supervisor
    Christina Graff, Senior Visual Effects Producer
    Michael Maher, Senior Concept Illustrator
    Fred Raimondi, Associate Visual Effects Supervisor
    Seth Hill, Visual Effects Supervisor
    Joel Sevilla, Visual Effects Supervisor
    Alex Young, Animation Lead
    Steven Michael Dinozzi, Compositing Supervisor
    Caius Man, Special Effects Coordinator
  • Westworld • The Passenger • HBO • HBO Entertainment in association with Kilter Films, Bad Robot, Warner Bros. Television
    Jay Worth, VFX Supervisor
    Jacqueline VandenBussche, Lead VFX Coordinator
    Bruce Branit, Onset VFX Supervisor
    Kama Moiha, VFX Supervisor, COSA
    Michelle H. Pak, VFX Producer, COSA
    Bobo Skipper, VFX Supervisor, ILP
    Niklas Nuyqvist, Compositing Supervisor,
    ILP Nhat Phong Tran, VFX Supervisor, PIXOMONDO
    Mike Enriquez, VFX Supervisor, DNEG

Nominations for Outstanding Special Visual Effects in a Supporting Role were spread out across TNT for The Alienist, Netflix for The Crown, Fox for Gotham, Hulu for The Handmaid’s Tale, and USA for Mr. Robot:

Outstanding Special Visual Effects in a Supporting Role

  • The Alienist • “The Boy on the Bridge” • TNT • A Paramount Television and Turner’s Studio T co-production
    Kent Houston, VFX Supervisor
    Wendy Garfinkle, VFX Producer
    Tim Barter, Lead 2D Supervisor
    Rasik Gorecha, Lead CG Supervisor
    Martin Lake, Associate VFX Producer
    Doug Larmour, VFX Supervisor
    Alison Griffiths, VFX Producer
    Steve Murgatroyd, VFX Supervisor
    Harin Hirani, Lead Lighting TD
  • The Crown • “Misadventure” • Netflix • Left Bank Pictures in association with Sony Pictures Television
    Ben Turner, VFX Supervisor
    Standish Millennas, VFX Producer
    Alison Griffiths, VFX Line Producer
    Matthew Bristowe, Consulting Visual Effects Producer
    Iacopo Di Luigi, Lead CG Artist
    Garrett Honn, Lead Compositor
    Charlie Bennett, Lead DMP Artist
    Jenny Gauci, Lead Roto-Prep Artist
    Carmine Agnone, Lead Matchmove Artist
  • Gotham • “That’s Entertainment” • FOX • Warner Bros. Television
    Thomas Joseph Mahoney, Visual Effects Supervisor
    Mattew Hunt, Visual Effects Producer
    Ryan E Bauer, Compositing Supervisor
    Sina San, Senior Matte Painter/Art Director
    Sebastiano D’Aprile, CG Supervisor/Lead CG Artist
    Jon Anastasiades, Senior Lead Compositor
    Mike Brumit, Sequence Lead Compositor
    Tim Withers, CG Artist
    Randy Little, On Set Supervisor
  • The Handmaid’s Tale • “June” • Hulu • MGM, Hulu, The Littlefield Company, White Oak Pictures, Daniel Wilson Productions
    Stephen Lebed, Visual Effects Supervisor
    Brendan Taylor, Visual Effects Supervisor
    Kelly Knauff, VFX Producer
    Kelly Weisz, VFX Production Manager
    Kevin McGeagh, CG Supervisor
    Anderson Leo Bovell, CG Artist
    Winston Lee, Compositing Supervisor
    Xi Luo, Compositor
    Cameron Kerr, Compositor
  • Mr. Robot • “eps3.4_runtime-err0r.r00” • USA • Universal Cable Productions and Anonymous Content
    Ariel Altman, VFX Supervisor
    Lauren Montuori, VFX Producer
    Joe Gunn, CG Supervisor
    John Miller, On Set Visual Effects Supervisor
    Brian Kubovcik, VFX On Set Supervisor
    Luciano DiGeronimo, Compositing Supervisor
    Lindsay Seguin, Managing Producer
    Greg Anderson, Senior VFX Supervisor
    John-Michael Buban, Lead VFX Artist

The complete list of nominations in all 122 categories can be viewed here on the Television Academy website.

The Television Academy’s membership has increased this year to more than 25,000, of which 23,000+ are voting members. That body welcomed more than 1,000 new voting members this year. Final-round online voting begins August 13.

The 70th Emmy Awards will telecast live from the Microsoft Theater in Los Angeles on Monday, September 17, (8:00-11:00 PM ET/5:00-8:00 PM PT) on NBC. Saturday Night Live’s Colin Jost and Michael Che will serve as co-hosts. The 70th Emmy Awards will be executive produced by Lorne Michaels (Saturday Night Live; The Tonight Show Starring Jimmy Fallon).

The Creative Arts Emmy Awards will air Saturday, September 15 at 8:00 PM ET/PT on FXX.

Source: Television Academy

Jennifer Wolfe's picture

Formerly Editor-in-Chief of Animation World Network, Jennifer Wolfe has worked in the Media & Entertainment industry as a writer and PR professional since 2003.

randomness