Search form

TV Academy Announces Nominees for 46th Annual Daytime Emmy Awards

Daytime Creative Arts Emmy Awards Gala to be held on Friday, May 3; Daytime Emmy Awards to be held on Sunday, May 5.

NEW YORK -- The National Academy of Television Arts & Sciences has announced the nominees for the 46th Annual Daytime Emmy Awards.

Streaming networks Amazon Prime Video and Netflix both scored 49 nominations each, while cable networks Disney Junior and Nickelodeon both received 16 nominations each, and Disney Channel received 10 nods. Cartoon Network and Disney XD both received two nominations each.

Nickelodeon’s hit animated series The Loud House received three nominations, including for outstanding children’s animated series alongside fellow Nick series Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles and Welcome to the Wayne, as well as for writing and music direction & composition. Meanwhile, in the preschool categories, PAW Patrol: Mighty Pups received nominations for outstanding special class animated program and sound mixing. Rusty Rivets also received a nomination for sound mixing, and Olivia Manning was nominated for outstanding performer for her role voicing Dazzle in Butterbean's Café, while Nella the Princess Knight received a nomination for directing.

DreamWorks Animation received a total of 12 nominations, including four nominations for Tales of Arcadia: Trollhunters for writing, directing, sound mixing and sound editing; three nominations for Tales of Arcadia: 3Below for main title and graphic design for an animated program, sound mixing and sound editing; two nominations for The Adventures of Rocky and Bullwinkle for directing and main title and graphic design for an animated program; and one nomination each for Dragons: Race to the Edge (outstanding performer), She-Ra and the Princesses of Power (casting for an animated series or special), and DreamWorks Spirit Riding Free - Seasons 5 and 7 (daytime promotional announcement - brand image campaign).

Baobab Studios received four nominations for its virtual reality experience Crow: The Legend for outstanding special class animated program and outstanding interactive media for a daytime program, as well as directing and sound mixing.

Director Noam Murro’s Watership Down miniseries for Netflix received six nominations, including outstanding special class animated program, outstanding directing for an animated program, outstanding main title and graphic design for an animated program, and outstanding music direction and composition as well as sound mixing and sound editing

Also for Netflix, animated series Hilda received four nominations, including outstanding children’s animated series, writing for an animated program, directing for an animated program, and main title and graphic design for an animated program.

Nominees in animation-related categories are shown below. (A full list of all nominees in all categories alongside a breakdown of the awards by network, as compiled by the independent accounting firm of Lutz & Carr, LLP, can be downloaded here from the NATAS website.)

Outstanding Preschool Children’s Animated Series

  • Ask the StoryBots – Netflix
  • Daniel Tiger’s Neighborhood – PBS
  • Elena of Avalor – Disney Junior
  • Esme & Roy – HBO
  • Muppet Babies – Disney Junior
  • Tumble Leaf – Amazon Prime Video

Outstanding Children’s Animated Series

  • Mickey Mouse – Disney Channel
  • Hilda – Netflix
  • The Loud House – Nickelodeon
  • Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles – Nickelodeon
  • Welcome to the Wayne – Nickelodeon

Outstanding Special Class Animated Program

  • Crow: The Legend – Baobab Studios
  • DuckTales: The Shadow War! – Disney Channel
  • PAW Patrol: Mighty Pups – Nickelodeon
  • Tumble Leaf Halloween Special – Amazon Prime Video
  • Watership Down – Netflix

Outstanding Interactive Media for a Daytime Program

  • Ask the StoryBots – Netflix
  • Crow: The Legend – Baobab Studios
  • Esme & Roy – HBO
  • 92nd Annual Macy’s Thanksgiving Day Parade – NBC
  • Space Explorers – Oculus Go, Oculus Rift, Samsung Gear VR

Outstanding Daytime Promotional Announcement – Brand Image Campaign – Network or Program

  • Black History Month Campaign – Nickelodeon
  • DreamWorks Spirit Riding Free – Seasons 5 and 7 – Netflix
  • Nickelodeon - Pride Month – Nickelodeon
  • Women’s History Month Campaign – Nickelodeon
  • The Young and the Restless – 45th Anniversary – CBS

Outstanding Performer in an Animated Program

  • Jay Baruchel, as Hiccup – Dragons: Race to the Edge – Netflix
  • Bob Bergen, as Porky Pig – Wabbit - A Looney Tunes Production – Cartoon Network
  • Chris Diamantopoulos, as Mickey Mouse – Mickey Mouse – Disney Channel
  • Mark Hamill, as Old Jir, Caz – Kulipari: Dream Walker – Netflix
  • Marieve Herington, as Tilly Green – Big City Greens – Disney Channel
  • Ruth Negga, as Mother – Angela’s Christmas – Netflix

Outstanding Performer in a Preschool Animated Program

  • Eric Bauza, as Fozzie Bear, Bunsen Honeydew, Mr. Statler – Muppet Babies Disney Junior
  • Steve Buscemi, as Saloso – Elena of Avalor – Disney Junior
  • Devan Cohen, as Daniel Tiger – Daniel Tiger’s Neighborhood – PBS
  • Ben Diskin, as Gonzo, Rizzo – Muppet Babies – Disney Junior
  • Olivia Manning, as Dazzle – Butterbean’s Café – Nickelodeon

Outstanding Casting for an Animated Series or Special

  • DuckTales – Disney Channel
  • Elena of Avalor – Disney Junior
  • Esme & Roy – HBO
  • Muppet Babies – Disney Junior
  • Rapunzel’s Tangled Adventure – Disney Channel
  • She-Ra and the Princesses of Power – Netflix

Outstanding Writing for a Preschool Animated Program

  • Ask the StoryBots – Netflix
  • Daniel Tiger’s Neighborhood – PBS
  • Doc McStuffins – Disney Junior
  • Fancy Nancy – Disney Junior
  • Peg+Cat – PBS

Outstanding Writing for an Animated Program

  • Angela’s Christmas – Netflix
  • Hilda – Netflix
  • The Loud House – Nickelodeon
  • Tales of Arcadia: Trollhunters – Netflix
  • Wild Kratts – PBS

Outstanding Directing for an Animated Program

  • The Adventures of Rocky and Bullwinkle – Amazon Prime Video
  • Crow: The Legend – Baobab Studios
  • Hilda – Netflix
  • Tales of Arcadia: Trollhunters – Netflix
  • Watership Down – Netflix

Outstanding Directing for a Preschool Animated Program

  • Ask the StoryBots – Netflix
  • Fancy Nancy – Disney Junior
  • Nella the Princess Knight – Nickelodeon
  • Peg+Cat – PBS
  • Tumble Leaf – Amazon Prime Video

Outstanding Main Title and Graphic Design for an Animated Program

  • The Adventures of Rocky and Bullwinkle – Amazon Prime Video
  • Hilda – Netflix
  • Little Big Awesome – Amazon Prime Video
  • Tales of Arcadia: 3Below – Netflix
  • Watership Down – Netflix

Outstanding Sound Mixing For An Animated Program

  • Angela’s Christmas – Netflix
  • Crow: The Legend – Baobab Studios
  • Tales Of Arcadia: 3Below – Netflix
  • Tales Of Arcadia: Trollhunters – Netflix
  • Watership Down – Netflix

Outstanding Sound Mixing For A Preschool Animated Program

  • Beat Bugs – Netflix
  • PAW Patrol: Mighty Pups – Nickelodeon
  • Rusty Rivets – Nickelodeon
  • The Stinky & Dirty Show – Amazon Prime Video
  • Vampirina – Disney Junior

Outstanding Sound Editing for an Animated Program

  • Big Hero 6: The Series – Disney Channel
  • Lego DC Comic Super Hero The Flash – Amazon Prime Video
  • Tales of Arcadia: 3Below – Netflix
  • Tales of Arcadia: Trollhunters – Netflix
  • Watership Down – Netflix

Outstanding Sound Editing For A Preschool Animated Program

  • Beat Bugs – Netflix
  • Elena of Avalor – Disney Junior
  • Let’s Go Luna! – PBS Kids
  • The Stinky & Dirty Show – Amazon Prime Video
  • Vampirina – Disney Junior

Outstanding Music Direction And Composition

  • Mickey Mouse – Disney Channel
  • Elena of Avalor – Disney Junior
  • The Loud House – Nickelodeon
  • The Tom & Jerry Show – Cartoon Network
  • Watership Down – Netflix

Outstanding Original Song In A Children’s Or Animated Program

  • “Fallin’ Like a Rock” Elena of Avalor – Disney Junior
  • “For One and All” Sofia the First – Disney Junior
  • “Making a World With My Friend” Peg+Cat – PBS
  • “The Thrill of Invention” Peg+Cat – PBS
  • “You’re All Number One Tonight!” Peg+Cat – PBS

The ceremony for the 46th Annual Daytime Emmy Awards will be held at the Pasadena Civic Auditorium on Sunday, May 5, 2019. The Daytime Creative Arts Emmy Awards will also be held at the Pasadena Civic Auditorium on Friday, May 3, 2019.

The Daytime Emmy Awards recognize outstanding achievement in all fields of daytime television production and are presented to individuals and programs broadcast from 2:00 a.m.-6:00 p.m. during the 2018 calendar year.

The 46th Daytime Creative Arts Emmy Awards Gala honors the more than 70 craft & program categories behind the many shows that grace the Daytime genre.

The 46th Annual Daytime Emmy Awards is a presentation of the National Academy of Television Arts & Sciences. Both of this year’s shows will be led by executive producer David Michaels, NATAS SVP, Daytime, and executive producer David Parks of Ignition Entertainment.

Source: National Academy of Television Arts & Sciences

Jennifer Wolfe's picture

Formerly Editor-in-Chief of Animation World Network, Jennifer Wolfe has worked in the Media & Entertainment industry as a writer and PR professional since 2003.

randomness