Search form

NATAS Announces 2017 Daytime Emmy Award Nominees

‘Milo Murphy’s Law,’ ‘Dragons: Race to the Edge,’ ‘Lego Star Wars: The Freemaker Adventures,’ ‘Mr. Peabody and Sherman’ and ‘Lost in Oz: Extended Adventure’ receive nominations for Best Children’s Animated Program.

NEW YORK -- The National Academy of Television Arts & Sciences announced on Wednesday the nominees for the 44th Annual Daytime Emmy Awards. The awards ceremony will be held at the Pasadena Civic Auditorium on Sunday, April 30th, 2017. The Daytime Creative Arts Emmy Awards will also be held at the Pasadena Civic Auditorium on Friday, April 28th, 2017. The 44th Annual Daytime Emmy Award Nominations were revealed today on the Emmy Award-winning show, The Talk, on CBS.

“The National Academy of Television Arts & Sciences is excited to be presenting the 44th Annual Daytime Emmy Awards in the historic Pasadena Civic Auditorium,” said Bob Mauro, President, NATAS. “With an outstanding roster of nominees, we are looking forward to an extraordinary celebration honoring the craft and talent that represent the best of Daytime television.”

“After receiving a record number of submissions, we are thrilled by this talented and gifted list of nominees that will be honored at this year’s Daytime Emmy Awards,” said David Michaels, SVP, Daytime Emmy Awards. “I am very excited that Michael Levitt is with us as Executive Producer, and that David Parks and I will be serving as Executive Producers as well. With the added grandeur of the Pasadena Civic Auditorium, it will be a spectacular gala that celebrates everything we love about Daytime television!”

Nominees for the 44th annual edition of the Daytime Emmy Awards in the Children’s categories are shown below; the full list of nominees can be viewed here.

BEST PRESCHOOL CHILDREN’S SERIES

  • Bookaboo
  • Dino Dan: Trek’s Adventures
  • Mutt and Stuff
  • Sesame Street
  • Sunny Side Up

BEST CHILDREN’S SERIES

  • Annedroids
  • Give
  • Odd Squad
  • This Just In
  • Xploration DIY Sci

BEST PRESCHOOL CHILDREN’S ANIMATED PROGRAM

  • Ask the StoryBots
  • Peg+Cat
  • The Snowy Day
  • Tumble Leaf
  • Wallykazam!

BEST CHILDREN’S ANIMATED PROGRAM

  • Disney Milo Murphy’s Law
  • Dragons: Race to the Edge
  • Lego Star Wars: The Freemaker Adventures
  • Mr. Peabody and Sherman
  • Lost in Oz: Extended Adventure

BEST SPECIAL CLASS ANIMATED PROGRAM

  • The Boy Who Learned to Fly
  • A Love Story
  • Octonauts
  • Taking Flight
  • Trollhunters

BEST PERFORMER IN A CHILDREN’S SERIES

  • Adrianna Di Liello, Annedroids
  • Ryan Dillon, Sesame Street
  • Addison Holley, Annedroids
  • Isaac Kargten, Odd Squad
  • Jack McBrayer, Odd Squad

BEST PERFORMER IN AN ANIMATED PROGRAM

  • Kelsey Grammer, Trollhunters
  • Danny Jacobs, All Hail King Julien
  • Kate McKinnon, Nature Cat
  • Andy Richter, All Hail King Julien
  • Rick Zieff, The Tom and Jerry Show

BEST WRITING FOR A PRESCHOOL ANIMATED PROGRAM

  • Peter Rabbit
  • Bubble Guppies
  • Octonauts
  • Justin Time GO!
  • Beat Bugs
  • Doc McStuffins: Toy Hospital

BEST WRITING FOR AN ANIMATED PROGRAM

  • All Hail King Julien
  • Trollhunters
  • Harvey Beaks
  • Disney Milo Murphy’s Law
  • Lost in Oz: Extended Adventure

BEST WRITING FOR A CHILDREN’S SERIES

  • Annedroids
  • Bookaboo
  • Odd Squad
  • Sesame Street
  • Weird But True!

BEST DIRECTING FOR AN ANIMATED PROGRAM

  • Little Big Awesome
  • A Love Story
  • Mr. Peabody and Sherman
  • Taking Flight
  • Trollhunters

BEST DIRECTING FOR A PRESCHOOL ANIMATED PROGRAM

  • Ask the StoryBots
  • Beat Bugs
  • Peter Rabbit
  • The Snowy Day
  • Tumble Leaf

BEST DIRECTING FOR A CHILDREN’S SERIES

  • Dino Dan: Trek’s Adventures
  • Mutt and Stuff
  • Odd Squad
  • Sesame Street
  • Terrific Truck Save Christmas

BEST CASTING FOR AN ANIMATED SERIES OR SPECIAL

  • Bubble Guppies
  • Lego Star Wars: The Freemaker Adventures
  • Last in Oz: Extended Adventure
  • The Snowy Day
  • Trollhunters

BEST INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN ANIMATION (WINNERS)

  • Mike Chaffe (animator), Trollhunters
  • Kevin Dart (art director), Mr. Peabody and Sherman
  • Phil Jacobson (storyboard artist), Pig Goat Banana Cricket
  • Victor Maidonado (character designer), Trollhunters
  • Khang Le (art director), Little Big Awesome
  • Eastwood Wong (background painter), Mr. Peabody and Sherman

The Daytime Emmy Awards recognize outstanding achievement in all fields of daytime television production and are presented to individuals and programs broadcast from 2:00 a.m.-6:00 p.m. during the 2016 calendar year.

The Daytime Creative Arts Emmy Awards gala, honors the more than 70 craft categories behind the many shows that grace the Daytime genre.

The 44th Annual Daytime Emmy Awards is a presentation of the National Academy of Television Arts & Sciences.

Source: National Academy of Television Arts & Sciences

Jennifer Wolfe's picture

Formerly Editor-in-Chief of Animation World Network, Jennifer Wolfe has worked in the Media & Entertainment industry as a writer and PR professional since 2003.

randomness