Search form

‘Mad Max: Fury Road’ Wins Big at 21st annual Critics’ Choice Awards

‘Mad Max: Fury Road’ wins nine critics’ awards, including best director and best visual effects; Pixar’s ‘Inside Out’ wins best animated feature; Netflix series ‘BoJack Horseman’ wins best animation series.

Silicon Valley’s T.J. Miller hosted the 21st annual Critics’ Choice Awards on Sunday, marking the first time the annual awards show combined film and TV winners into one event. The awards, presented by the Broadcast Film Critics Association and Broadcast Television Journalists Association, broadcast live on A&E, Lifetime and LMN from the Barker Hangar in Santa Monica on January 17.

Star Wars: The Force Awakens director J.J. Abrams was on hand to honor Industrial Light & Magic with the Critics’ Choice Genius Award, recognizing 40 years of work that has “changed the face of cinema.”

George Miller’s blockbuster that was the night’s big winner. After scoring an impressive 10 nominations from the Academy last week, Mad Max: Fury Road won nine awards from critics, including best director (for Miller), best action movie, best actor and actress in an action movie (Charlize Theron and Tom Hardy, respectively), and best visual effects.

Among animated features, Pixar’s Inside Out beat out the studio’s The Good Dinosaur, as well as Starburns Industries’ Anomalisa, Blue Sky’s The Peanuts Movie and Aardman’s Shaun the Sheep Movie. On the television side, Netflix series BoJack Horseman took home the prize for best animation series from fellow nominees Bob’s Burgers and The Simpsons (FOX), South Park (Comedy Central), and Star Wars Rebels (Disney XD).

The full list of nominees and winners is shown below:

MOVIES

BEST PICTURE

  • The Big Short
  • Bridge of Spies
  • Brooklyn
  • Carol
  • Mad Max: Fury Road
  • The Martian
  • The Revenant
  • Room
  • Sicario
  • WINNER: Spotlight

BEST ACTOR

  • Bryan Cranston – Trumbo
  • Matt Damon – The Martian
  • Johnny Depp – Black Mass
  • WINNER: Leonardo DiCaprio – The Revenant
  • Michael Fassbender – Steve Jobs
  • Eddie Redmayne – The Danish Girl

BEST ACTRESS

  • Cate Blanchett – Carol
  • WINNER: Brie Larson – Room
  • Jennifer Lawrence – Joy
  • Charlotte Rampling – 45 Years
  • Saoirse Ronan – Brooklyn
  • Charlize Theron – Mad Max: Fury Road

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Paul Dano – Love & Mercy
  • Tom Hardy – The Revenant
  • Mark Ruffalo – Spotlight
  • Mark Rylance – Bridge of Spies
  • Michael Shannon – 99 Homes
  • WINNER: Sylvester Stallone – Creed

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Jennifer Jason Leigh – The Hateful Eight
  • Rooney Mara – Carol
  • Rachel McAdams – Spotlight
  • Helen Mirren – Trumbo
  • WINNER: Alicia Vikander – The Danish Girl
  • Kate Winslet – Steve Jobs

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

  • Abraham Attah – Beasts of No Nation
  • RJ Cyler – Me and Earl and the Dying Girl
  • Shameik Moore – Dope
  • Milo Parker – Mr. Holmes
  • WINNER: Jacob Tremblay – Room

BEST ACTING ENSEMBLE

  • The Big Short
  • The Hateful Eight
  • WINNER: Spotlight
  • Straight Outta Compton
  • Trumbo

BEST DIRECTOR

  • Todd Haynes – Carol
  • Alejandro González Iñárritu – The Revenant
  • Tom McCarthy – Spotlight
  • WINNER: George Miller – Mad Max: Fury Road
  • Ridley Scott – The Martian
  • Steven Spielberg – Bridge of Spies

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • Matt Charman and Ethan Coen & Joel Coen – Bridge of Spies
  • Alex Garland – Ex Machina
  • Quentin Tarantino – The Hateful Eight
  • Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley – Inside Out
  • WINNER: Josh Singer and Tom McCarthy – Spotlight

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • WINNER: Charles Randolph and Adam McKay – The Big Short
  • Nick Hornby – Brooklyn
  • Drew Goddard – The Martian
  • Emma Donoghue – Room
  • Aaron Sorkin – Steve Jobs

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Carol – Ed Lachman
  • The Hateful Eight – Robert Richardson
  • Mad Max: Fury Road – John Seale
  • The Martian – Dariusz Wolski
  • WINNER: The Revenant – Emmanuel Lubezki
  • Sicario – Roger Deakins

BEST PRODUCTION DESIGN

  • Bridge of Spies – Adam Stockhausen, Rena DeAngelo
  • Brooklyn – François Séguin, Jennifer Oman and Louise Tremblay
  • Carol – Judy Becker, Heather Loeffler
  • The Danish Girl – Eve Stewart, Michael Standish
  • WINNER: Mad Max: Fury Road – Colin Gibson
  • The Martian – Arthur Max, Celia Bobak

BEST EDITING

  • The Big Short – Hank Corwin
  • WINNER: Mad Max: Fury Road – Margaret Sixel
  • The Martian – Pietro Scalia
  • The Revenant – Stephen Mirrione
  • Spotlight – Tom McArdle

BEST COSTUME DESIGN

  • Brooklyn – Odile Dicks-Mireaux
  • Carol – Sandy Powell
  • Cinderella – Sandy Powell
  • The Danish Girl – Paco Delgado
  • WINNER: Mad Max: Fury Road – Jenny Beavan

BEST HAIR & MAKEUP

  • Black Mass
  • Carol
  • The Danish Girl
  • The Hateful Eight
  • WINNER: Mad Max: Fury Road
  • The Revenant

BEST VISUAL EFFECTS

  • Ex Machina
  • Jurassic World
  • WINNER: Mad Max: Fury Road
  • The Martian
  • The Revenant
  • The Walk

BEST ANIMATED FEATURE

  • Anomalisa
  • The Good Dinosaur
  • WINNER: Inside Out
  • The Peanuts Movie
  • Shaun the Sheep Movie

BEST ACTION MOVIE

  • Furious 7
  • Jurassic World
  • WINNER: Mad Max: Fury Road
  • Mission Impossible: Rogue Nation
  • Sicario

BEST ACTOR IN AN ACTION MOVIE

  • Daniel Craig – Spectre
  • Tom Cruise – Mission Impossible: Rogue Nation
  • WINNER: Tom Hardy – Mad Max: Fury Road
  • Chris Pratt – Jurassic World
  • Paul Rudd – Ant-Man

BEST ACTRESS IN AN ACTION MOVIE

  • Emily Blunt – Sicario
  • Rebecca Ferguson – Mission Impossible: Rogue Nation
  • Bryce Dallas Howard – Jurassic World
  • Jennifer Lawrence – The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • WINNER: Charlize Theron – Mad Max: Fury Road

BEST COMEDY

  • WINNER: The Big Short
  • Inside Out
  • Joy
  • Sisters
  • Spy
  • Trainwreck

BEST ACTOR IN A COMEDY

  • WINNER: Christian Bale – The Big Short
  • Steve Carell – The Big Short
  • Robert De Niro – The Intern
  • Bill Hader – Trainwreck
  • Jason Statham – Spy

BEST ACTRESS IN A COMEDY

  • Tina Fey – Sisters
  • Jennifer Lawrence – Joy
  • Melissa McCarthy – Spy
  • WINNER: Amy Schumer – Trainwreck
  • Lily Tomlin – Grandma

BEST SCI-FI/HORROR MOVIE

  • WINNER: Ex Machina
  • It Follows
  • Jurassic World
  • Mad Max: Fury Road
  • The Martian

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • The Assassin
  • Goodnight Mommy
  • Mustang
  • The Second Mother
  • WINNER: Son of Saul

BEST DOCUMENTARY FEATURE

  • WINNER: Amy
  • Cartel Land
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • He Named Me Malala
  • The Look of Silence
  • Where to Invade Next

BEST SONG

  • Fifty Shades of Grey – “Love Me Like You Do”
  • WINNER: Furious 7 – “See You Again”
  • The Hunting Ground – “Til It Happens To You”
  • Love & Mercy – “One Kind of Love”
  • Spectre – “Writing’s on the Wall”
  • Youth – “Simple Song #3”

BEST SCORE

  • Carol – Carter Burwell
  • WINNER: The Hateful Eight – Ennio Morricone
  • The Revenant – Ryuichi Sakamoto and Alva Noto
  • Sicario – Johann Johannsson
  • Spotlight – Howard Shore

TELEVISION

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Anthony Anderson – Black-ish – ABC
  • Aziz Ansari – Master of None – Netflix
  • Will Forte – The Last Man on Earth – Fox
  • Randall Park – Fresh Off the Boat – ABC
  • Fred Savage – The Grinder – Fox
  • WINNER: Jeffrey Tambor – Transparent – Amazon

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Hugh Dancy – Hannibal – NBC
  • WINNER: Rami Malek – Mr. Robot – USA
  • Clive Owen – The Knick – Cinemax
  • Liev Schreiber – Ray Donovan – Showtime
  • Justin Theroux – The Leftovers – HBO
  • Aden Young – Rectify – Sundance

BEST ACTOR IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES

  • Wes Bentley – American Horror Story: Hotel – FX Networks
  • Martin Clunes – Arthur & George – PBS
  • WINNER: Idris Elba – Luther – BBC America
  • Oscar Isaac – Show Me a Hero – HBO
  • Vincent Kartheiser – Saints & Strangers – National Geographic Channel
  • Patrick Wilson – Fargo – FX Networks

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • WINNER: Rachel Bloom – Crazy Ex-Girlfriend – The CW
  • Aya Cash – You’re the Worst – FX Networks
  • Wendi McLendon-Covey – The Goldbergs – ABC
  • Gina Rodriguez – Jane the Virgin – The CW
  • Tracee Ellis Ross – Black-ish – ABC
  • Constance Wu – Fresh Off the Boat – ABC

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Shiri Appleby – UnREAL – Lifetime
  • WINNER: Carrie Coon – The Leftovers – HBO
  • Viola Davis – How to Get Away With Murder – ABC
  • Eva Green – Penny Dreadful – Showtime
  • Taraji P. Henson – Empire – Fox
  • Krysten Ritter – Jessica Jones – Netflix

BEST ACTRESS IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES

  • Kathy Bates – American Horror Story: Hotel – FX Networks
  • WINNER: Kirsten Dunst – Fargo – FX Networks
  • Sarah Hay – Flesh and Bone – Starz
  • Alyvia Alyn Lind – Dolly Parton’s Coat of Many Colors – NBC
  • Rachel McAdams – True Detective – HBO
  • Shanice Williams – The Wiz Live! – NBC

BEST COMEDY SERIES

  • Black-ish – ABC
  • Catastrophe – Amazon
  • Jane the Virgin – The CW
  • WINNER: Master of None – Netflix
  • The Last Man on Earth – Fox
  • Transparent – Amazon
  • You’re the Worst – FX Networks

BEST DRAMA SERIES

  • Empire – Fox
  • WINNER: Mr. Robot – USA
  • Penny Dreadful – Showtime
  • Rectify – Sundance
  • The Knick – Cinemax
  • The Leftovers – HBO
  • UnREAL – Lifetime

BEST GUEST ACTOR/ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Ellen Burstyn – Mom – CBS
  • Anjelica Huston – Transparent – Amazon
  • Cherry Jones – Transparent – Amazon
  • Jenifer Lewis – Black-ish – ABC
  • WINNER: Timothy Olyphant – The Grinder – Fox
  • John Slattery – Wet Hot American Summer: First Day of Camp – Netflix

BEST GUEST ACTOR/ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Richard Armitage – Hannibal – NBC
  • Justin Kirk – Manhattan – WGN America
  • Patti LuPone – Penny Dreadful – Showtime
  • WINNER: Margo Martindale – The Good Wife – CBS
  • Marisa Tomei – Empire – Fox
  • B.D. Wong – Mr. Robot – USA

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES

  • Childhood’s End – Syfy
  • WINNER: Fargo – FX Networks
  • Luther – BBC America
  • Saints & Strangers – National Geographic Channel
  • Show Me a Hero – HBO
  • The Wiz Live! – NBC

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • WINNER: Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine – Fox
  • Jaime Camil – Jane the Virgin – The CW
  • Jay Duplass – Transparent – Amazon
  • Neil Flynn – The Middle – ABC
  • Keegan-Michael Key – Playing House – USA
  • Mel Rodriguez – Getting On – HBO

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Clayne Crawford – Rectify – Sundance
  • Christopher Eccleston – The Leftovers – HBO
  • Andre Holland – The Knick – Cinemax
  • Jonathan Jackson – Nashville – ABC
  • Rufus Sewell – The Man in the High Castle – Amazon
  • WINNER: Christian Slater – Mr. Robot – USA

BEST SUPPORTING ACTOR IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES

  • David Alan Grier – The Wiz Live! – NBC
  • Ne-Yo – The Wiz Live! – NBC
  • Nick Offerman – Fargo – FX Networks
  • WINNER: Jesse Plemons – Fargo – FX Networks
  • Raoul Trujillo – Saints & Strangers – National Geographic Channel
  • Bokeem Woodbine – Fargo – FX Networks

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • WINNER: Mayim Bialik – The Big Bang Theory – CBS
  • Kether Donohue – You’re the Worst – FX Networks
  • Allison Janney – Mom – CBS
  • Judith Light – Transparent – Amazon
  • Niecy Nash – Getting On – HBO
  • Eden Sher – The Middle – ABC

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Ann Dowd – The Leftovers – HBO
  • Regina King – The Leftovers – HBO Helen
  • McCrory – Penny Dreadful – Showtime
  • Hayden Panettiere – Nashville – ABC
  • Maura Tierney – The Affair – Showtime
  • WINNER: Constance Zimmer – UnREAL – Lifetime

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES

  • Mary J. Blige – The Wiz Live! – NBC
  • Laura Haddock – Luther – BBC America
  • Cristin Milioti – Fargo – FX Networks
  • Sarah Paulson – American Horror Story: Hotel – FX Networks
  • Winona Ryder – Show Me a Hero – HBO
  • WINNER: Jean Smart – Fargo – FX Networks

BEST ANIMATION SERIES

  • Bob’s Burgers - Fox
  • WINNER: BoJack Horseman - Netflix
  • South Park - Comedy Central
  • Star Wars Rebels - Disney XD
  • The Simpsons - Fox

BEST REALITY SHOW - COMPETITION

  • Chopped - Food Network
  • Face Off - Syfy
  • MasterChef Junior - Fox
  • Survivor - CBS
  • The Amazing Race - CBS
  • WINNER: The Voice - NBC

BEST REALITY SHOW HOST

  • Ted Allen - Chopped - Food Network
  • Phil Keoghan - The Amazing Race - CBS
  • WINNER: James Lipton - Inside the Actors Studio - Bravo
  • Jane Lynch - Hollywood Game Night - NBC
  • Jeff Probst - Survivor - CBS
  • Gordon Ramsay - Hell’s Kitchen - Fox B

BEST STRUCTURED REALITY SHOW

  • Antiques Roadshow - PBS
  • Inside The Actors Studio - Bravo
  • MythBusters - Discovery
  • Project Greenlight - HBO
  • WINNER: Shark Tank - ABC
  • Undercover Boss - CBS

BEST TALK SHOW

  • Jimmy Kimmel Live! - ABC
  • WINNER: Last Week Tonight with John Oliver - HBO
  • The Daily Show with Jon Stewart - Comedy Central
  • The Graham Norton Show - BBC America
  • The Late Late Show with James Corden - CBS
  • The Tonight Show Starring Jimmy Fallon - NBC

BEST UNSTRUCTURED REALITY SHOW

  • WINNER: Anthony Bourdain: Parts Unknown - CNN
  • Cops - Spike
  • Deadliest Catch - Discovery
  • Intervention - A&E
  • Naked and Afraid - Discovery
  • Pawn Stars - History

Source: 21st annual Critics’ Choice Awards

Jennifer Wolfe's picture

Formerly Editor-in-Chief of Animation World Network, Jennifer Wolfe has worked in the Media & Entertainment industry as a writer and PR professional since 2003.

randomness