Search form

KLIK! Amsterdam Animation Festival Unveils 2016 Selections

Official short film selections in eight categories are unveiled for the KLIK! Amsterdam Animation Festival taking place October 25-30.

KLIK! Amsterdam Animation Festival takes place October 25-30 at EYE Filmmuseum Amsterdam, hosting six days of hilarious, weird, playful, artistic, dramatic, overwhelming and touching animated films. The extensive program presents feature films, compilation programs of animated shorts from around the world, premieres, sneak previews, talks, installations, workshops, masterclasses, and an electrifying closing party. The festival has something for every taste from design lovers to fans of pop and visual culture.

Organizers have unveiled the official selections for the 2016 edition in eight categories: Animated Shorts, Animation for Hire, Animated Documentaries, Animated Music Videos, Political Animated Shorts, Dutch Panorama, Emerging Animation Nations, and Animation for Kids. The list of selections in each category is shown below:

ANIMATED SHORTS

  • Hobart (Hajnalka Harsanyi, Hungary, 2015)
  • MANOMAN (Simon Cartwright, United Kingdom, 2015)
  • By the Name of Boston (Grant Kolton, United States, 2015)
  • This is not an animation (Federico Kempke, Canada, Mexico, 2016)
  • The Aeronauts (León Fernández, Mexico, 2016)
  • My Dear Gnome (Julien Hazebroucq, Emmanuelle Leleu, France, 2015)
  • The Garden of Delights (Alejandro Caballero, Mexico, 2016)
  • The Cats (Alejandro Ríos, Mexico, 2016)
  • To Build a Fire (Fx Goby, France, 2016)
  • He Who Has Two Souls (Fabrice Luang-Vija, France, 2015)
  • Cold Coffee (Francois Leroy, Stephanie Lansaque, France, 2015)
  • Without Sugar (Marion Auvin, France, Belgium, 2015)
  • The Clitoris (Lori Malépart-Traversy, Canada, 201
  • Decorado (Alberto Vazquez, Spain, France, 2016)
  • A town called panic: the noise of the grey (Aubier Stephane, Patar Vincent, France, Belgium, 2016)
  • Jukai (Lissot Gabrielle, France,2016)
  • The Follies of M (Dashiell Silva, United Kingdom, 2016)
  • Look-See (Daniel Savage, United States, 2016)
  • Gyros Dance (Piotr Loc Hoang Ngoc, Poland, 2016)
  • First Snow (Lenka Ivančíková,Czech Republic, 2015)
  • Au revoir Balthazar (Rafael Sommerhalder, Switzerland, 2016)
  • The Walker (Chollet Thibault, France,2016)
  • Once Upon a Line (Alicja Jasina, United States, 2016)
  • Foregin Body (Marta Magnuska, Poland, 2016)
  • Race (Yan Dan, Yan Dan Wong, Wong, United Kingdom, 2016)
  • Spider web (Natalia Chernysheva, Russia, 2016)
  • Child Dream (Christophe GERARD, France, 2015)
  • Beast! (Pieter Coudyzer, Belgium, 2016)
  • Summer Camp Island (Julia Pott, United States, 2016)
  • Filthy but Fine (Arthur Metcalf, United States, 2015)
  • Party (Daniel Barany, Hungary, 2015)
  • Home Sweet Home (Evelyne du Bois, The Netherlands, 2016)
  • My Father’s Project (Rosaria Ferreira, Brazil, 2016)
  • The Urban Fox (Joanna Hepworth, United Kingdom, 2015)
  • Endgame (Phil Mulloy, United Kingdom, 2015)
  • The Empty (Dahee Jeong, France, 2016)
  • Dawn (Alisa Pravotorova, Russia, 2015)
  • Down by love (JOSE CORRAL, Spain, 2016)
  • VIDEO 69 (Ingo Raschka, United States, 2016)
  • Cthupid (Giovanni Braggio, Italy, 2016)
  • Corner (Lucija Mrzljak, Estonia, 2016)
  • Cowboyland (David Stumpf, Slovakia, 2015)
  • In The Distance (Florian Grolig, Germany, 2015)
  • Fixed Fairy Tales: The Princess and the Pea (Daniel Baxter, Davor Bujakovic, Junaid Chundrigar, The Netherlands, United States, 2015)
  • Bamboo Temple Street (Baoying Bilgeri, Germany, 2015)
  • The Inspector and the Umbrella (Maël Gourmelen, France, 2016)
  • Moroshka (Polina Minchenok, Russia, 2015)
  • Aport (Denis Voronin, Russia, 2016)
  • Amélia & Duarte (Mónica Santos, Alice Guimarães, Portugal, Germany, 2015)
  • Malgrin Debotté, The Story of the Boy with Magic Moles (Clarisse Valeix, Morgane Marinos, Cindy Kinadjian, Claire Brodelle, France, 2016)
  • The Wild Boar (Bella Szederkényi, Germany, France, Hungary, 2016)
  • Wildfire (Shang Zhang, Arnaud Tribout, Valentin Stoll, Nicole Stafford, Pierre Pinon, Hugues Opter, France, 2015)
  • Schirkoa (Ishan Shukla, India, 2016)

ANIMATION FOR HIRE

  • Meditation for beginners (Katy Davis, United Kingdom, 2015)
  • 2015 Taiwan Anicup Opening (Wei-Yuan Chen, Eden Chan, Taiwan,2015)
  • ADCN Craft Leader (Ambassadors: Vincent Lammers, The Netherlands, 2016)
  • ADCN | Advertising leader (PlusOne: Martijn Hogenkamp,The Netherlands, 2016)
  • ADCN | Talent leader (PlusOne: Martijn Hogenkamp, The Netherlands, 2016)
  • Adult Swim ID: MR. Pickles (Titmouse Inc: Simon Wilches-Castro, United States, 2016)
  • Adult Swim: Singles 2015 (slanted_studios: Stephanie Swart, United States, 2015)
  • Blood Coal (Douwe van der Werf, The Netherlands, Czech Republic, Spain, Venezuela, Canada, 2016)
  • Closed (Victor L. Pinel, Spain, 2016)
  • Crush Your Enemies (Anikey Studios: Paco Vink, Albert ‘t Hooft, The Netherlands, 2016)
  • Etiquette (Fluorescent Hill, Canada, 2016)
  • Freederm TVC3 (Hello Savants: The Netherlands, United Kingdom, 2016)
  • Hello wall (Studio Plumeau: Ben Vinkenburg, Thijs ViegersThe Netherlands, 2015)
  • HIAS: For The Refugee (Moth Collective, United Kingdom, 2015)
  • It Was Never Meant To Be This Way (Marcus Armitage, United Kingdom, 2015)
  • Modern Love: A Kiss, Deferred (Moth Collective, United Kingdom, 2015)
  • Mona Intense Vla (Ambassadors: Vincent Lammers, The Netherlands, 2016)
  • More Stuff (Joe Kinch, Simone Giampaolo, United Kingdom, 2015)
  • Motionographer: Patreon Campaign (slanted_studios: Erica Gorochow, Michelle Higa Fox, United States, 2016)
  • NPO Radio1 Commercial1 -- Van Alle Kanten (Mads Berg, The Netherlands, 2015)
  • Rolling Wonder (Buck: Orion Tait, United States, 2016)
  • Seed Matters (Buck, United States, 2016)
  • Senna, in the heart of Brazil (NTSAMS: Gustavo Karam, Juanma Freire, Ralph Karam, Brazil, 2016)
  • SGCH -- Morgans’ Story (The Magnificent Itch: Stefan Wernik, Australia, 2015)
  • Slack (Nexus: Smith & Foulkes, United Kingdom, 2016)
  • Stretching the Boundaries (Kleopatra Korai, Greece, Singapore, United Kingdom, 2015)
  • The Great Thanksgiving Listen (Kirill Yeretsky, United States, 2015)
  • The Super Yummies -- ‘If A Parsnip Was an Animal’ (Gemma Butler, Qian Shi, United Kingdom, 2016)
  • Travel Flexible (Studio Plumeau: Ben Vinkenburg, Thijs Viegers, The Netherlands, 2016)
  • Ultra-short Leader 2016 (Frame Order: Joost Lieuwma, The Netherlands, 2016)
  • You Have to Choose a Study Program (Botoboto: Tom Schrooten, The Netherlands, 2015)

ANIMATED DOCUMENTARIES

  • Teenage Diary: Willem Bosch (Samantha Williams, The Netherlands, 2016)
  • How long, not long (Michelle and Uri Kranot, Denmark, 2016)
  • Mr Sand (Soetkin Verstegen, Denmark, Belgium, 2016)
  • The gentle giant (Marcin Podolec, Poland, 2016)
  • LOST (Hannah McNally, United Kingdom, 2016)
  • Tough (Jennifer Zheng, United Kingdom, 2016)
  • Journey Birds (Daphna Awadish, Israel, 2015)
  • Random Walks (Tompa Borbála, Borbala Tompa, Hungary, 2016)
  • Life Inside Islamic State (Scott Coello, United Kingdom, 2016)
  • Party Legends: Fred Armisen in The Blue Man Group (Simon Wilches Castro, Lance Bangs, United States, 2015)

ANIMATED MUSIC VIDEOS

  • Strange and Primitive: Difficulties be Damned (Simon Cottee, Malcolm Sutherland, Canada, 2015)
  • STATE OF AMNESIA (Esteban, Mexico, 2016)
  • Cold Hearted Land (Tom Munday, United Kingdom, 2016)
  • The Stiffys -- KISSY KISSY (Chris Edser, Australia, 2015)
  • See The World (Lwz, Austria, 2015)
  • Sisters (David Chontos, United States, 2016)
  • Balbina -- Das IST, die Zeit ist ein Egoist (Stefanie Bokeloh, Carolina Cruz, Germany, 2016)
  • The Eye of the Storm (Masanobu Hiraoka, France, Japan, 2015)
  • Manfred the Monkey (Fleur Odylle van Wijck, Amanda Nedermeijer, The Netherlands, 2016)
  • Space Sheep -- Oliver Heldens ft. Chocolate Puma (Jelle van Dun, The Netherlands, 2016)
  • Witch Doctor (Studio Smack Studio Smack, Studio Smack, Floris Kaayk, The Netherlands, 2015)
  • The World Welcomes Fame (Alexis Burlat, Belgium, 2015)
  • Hardwell & Armin van Buuren -- Off The Hook (Ben Vinkenburg, Thijs Viegers, The Netherlands, 2015)
  • Split -- Society of Numbers (Daniel Foothead, New Zealand, 2015)
  • A bigger man (Cristian Wiesenfeld, Germany, Chile, 2015)
  • Eden (Shinyoung Kim, South Korea, 2015)
  • Praise -- MUTA (Titouan Bordeau, 2015)
  • Make ‘em Purr (Sage Francis, Wasaru)

POLITICAL ANIMATED SHORTS

  • Distances are overcome (Jelena Milunović, Serbia, 2016)
  • Estate (Trocker Ronny, France, Belgium, 2016)
  • James -- To My Surprise (Kris Merc, United States, 2015)
  • Last Judgment (Junyi Xiao, United States, 2016)
  • Like a Feather (Reno Armanet, France, 2016)
  • Mrs. Metro (Aggelos Papantoniou, Australia, 2015)
  • No Offense (Kris Borghs, Belgium, 2016)
  • Oh Canada (Natasha Pincus, Australia, 2016)
  • The Carnival (Sal Cooper, Australia, 2015)
  • United Interest (Tim Weimann, Germany, 2016)
  • Who will pay the bill? (Daniel Nocke,Germany, 2015)
  • You are not the strongest (Emilio Yebra, Spain, 2016)

EMERGING ANIMATION NATIONS

  • ALL THAT IS LEFT (Lea Kamel, Lebanon, 2015)
  • CEASE GAME (Walter Tournier, Uruguay, 2016)
  • EDEM saved me (Zenock Gyimah – Amponsah, Ghana, 2015)
  • Forest Heaven (Josip Taylor, José Lobo, Costa Rica, 2016)
  • Hey! (Ramil Usmanov,Kazakhstan, 2016)
  • Mr. BLUE FOOTED BOOBY (Gino Baldeon, Ecuador, 2015)
  • My Life I Dont Want (Nyan Kyal Say, Myanmar, 2016)
  • THE ADVENTURE OF EGG, LIME & CHILLY (Tuan Doan, Vietnam, 2016)
  • The Garden (Idil Ar Ucaner, Turkey, 2016)
  • The Leader (Nesreen Ezzeldin, Egypt, 2016)
  • This Migrant Business (Ng’endo Mukii, Kenya, 2016)
  • Two Peaches for Three Warriors (Eden Chan, Taiwan, 2015)

DUTCH PANORAMA

  • After a While (Lise Custers, The Netherlands, 2016)
  • Aufseherin (Wilbert van Veldhuizen, The Netherlands, 2016)
  • Branded Dreams (Studio Smack,The Netherlands, 2015)
  • Bullet Time (Frodo Kuipers, The Netherlands, 2016)
  • Caminandes: Llamigos (Pablo Vazquez, The Netherlands, 2016)
  • Cosmos Laundromat -- First Cycle (Mathieu Auvray, The Netherlands, 2015)
  • Gerard and Stipje: Happy animals (Dennis Impink, Junaid Chundrigar, The Netherlands, 2015)
  • Head Under Water (Eelco van Nielen, The Netherlands, 2016)
  • INANIMATE (working title) (Fokke Mars, Bas Jansen, Max van der Ree, The Netherlands, 2016)
  • Instinct of a Party Animal (Lynn de Rijk. The Netherlands, 2016)
  • LEMONS (Bonnie Mier, The Netherlands, 2016)
  • Löss (Yi Zhao, The Netherlands, 2015)
  • Marketed Collecting (Daukante Subaciute, The Netherlands, 2016)
  • Meats (Kay-Lee Boxem, The Netherlands, 2016)
  • Nona and the singing meatball (Jonas Ott, Ruud Bakker, The Netherlands, 2016)
  • Opia (Shanta Jethoe, The Netherlands, 2016)
  • Parade (Digna van der Put, The Netherlands, 2015)
  • Pregnant (Mascha Halberstad, The Netherlands, 2015)
  • Professional Grin (Tara Gautam, Daniel Bruce, The Netherlands, 2015)
  • Sabaku (Marlies van der Wel,The Netherlands, 2016)
  • Saturday Symphony (Iris Frankhuizen, The Netherlands, 2015)
  • Tabook (Dario van Vree, The Netherlands, 2016)
  • Tekkol (Jorn Leeuwerink, Germany, The Netherlands, 2016)
  • The Bedtime Man (Hilde Buiter, The Netherlands, 2015)
  • The Lighthouse (Simon Scheiber, The Netherlands, 2015)
  • Ticking Away (Michael Sewnarain, The Netherlands, 2015)
  • Turn the Tables (Raymon Wittenberg, The Netherlands, 2015)
  • TYPEWRITERHEAD (Eric Giessmann,The Netherlands, Germany, 2015)
  • Ultrakort -- Golden Oldies (Joost Lieuwma, Daan Velsink, The Netherlands, 2016)

ANIMATED SHORTS FOR KIDS

  • Aport (Denis Voronin, Russia, 2016)
  • Birdies in Paradise (Richard Wood, Canada, 2015)
  • CATS & DOGS (Gerd Gockell, Jesús Pérez, Switzerland, Germany, 2015)
  • I am not a Mouse (Evgenia Golubeva, United Kingdom, 2015)
  • Kochkunst (Stella Raith, Germany, 2016)
  • KOPF HOCH! (Gottfried Mentor, Germany, 2015)
  • Krokodil (Julia Ocker, Germany, 2015)
  • November (Marjolaine Perreten, France, 2015)
  • One Two Tree (Yulia Aronova, France, Switzerland, 2015)
  • Spider web (Natalia Chernysheva, Russia, 2016)
  • The Cat and its Artist (Maike Koller, Germany, 2015)
  • The Fox Who Could Play the Violin (Natalya Nilova, Russia, 2015)
  • Alike (Rafa Cano Méndez, Daniel Martínez Lara, Spain, 2015)
  • Fixed Fairy Tales: The Princess and the Pea (Daniel Baxter, Davor Bujakovic, Junaid Chundrigar, The Netherlands, United States,2015)
  • Glass Half (Beorn Leonard, The Netherlands, 2015)
  • Grandma’s Hero (Ben Ozeri, Denmark, 2016)
  • My Dear Gnome (Julien Hazebroucq, Emmanuelle Leleu, France, 2015)
  • Nino & Felix (Marta Palazzo, Lorenzo Latrofa, Italy, 2015)
  • One Hell of a Plan (Alain Gagnol, France, Belgium, 2015)
  • PANIMATION (Yuka Sato, Japan, 2015)
  • Three Little Ninjas Delivery Service: Damsel in Distress (Kim Claeys, Karim Rhellam, Belgium, 2016)
  • VERSUS (Artūrs Lācis, Latvia, 2016)
  • Way of Giants (Alois Di Leo, Brazil, 2016)

An additional 79 projects were selected to screen outside of competition in three categories: Funny & Trippy Toons, Midnight Madness, and The Music Channel. For the complete lineup, visit www.klik.amsterdam.

Source: KLIK! Amsterdam Animation Festival

Jennifer Wolfe's picture

Formerly Editor-in-Chief of Animation World Network, Jennifer Wolfe has worked in the Media & Entertainment industry as a writer and PR professional since 2003.

randomness