Search form

Ibero-American Animation Quirino Awards Finalists Announced

Selections revealed in 9 categories including Best Feature Film, Best Short Film and Best Series; the winners will be announced May 14 at a ceremony in Madrid.

Finalists in nine categories were announced for the 5th edition of the Ibero-American Animation Quirino Awards. The awards, which were created to promote and value animation in the Ibero-American region, will be presented May 14 at a ceremony held at Casa de América.

Submissions were received from 12 countries including Brazil; Chile; Mexico; Spain; Argentina; Peru; Colombia; Uruguay; Ecuador; Portugal; and for the first time the Dominican Republic and Venezuela.

Best Feature Film category:

  • Bob Spit - We Do Not Like People - directed by Cesar Cabral, produced by Coala Filmes, Cup Filmes (Brazil)
  • My Uncle José - directed by Ducca Rios, produced by Origem Produtora De Conteúdo (Brazil)
  • Valentina - directed by Chelo Loureiro, produced by Abano, Antaruxa, Gatoverde, Sparkle Animation (Spain, Portugal)
  • Ainbo Spirit of the Amazon - directed by José Zelada and Richard Claus, produced by Tunche Films, Cool Beans (Peru, Netherlands)

Best Series category:

  • Two Little Birds - directed by Alfredo Soderguit and Alejo Schettini, produced by Palermo Estudio, Can Can Club, Señal Colombia (Uruguay, Argentina, Colombia)
  • Frankelda's Book of Spooks Season 1 - directed by Roy Ambriz and Arturo Ambriz, produced by Cinema Fantasma
  • Zander Season 1 - directed by Enrique Ortega, produced by Tres Tercios Producciones, Señal Colombia; with the support of TVN and financed by CNTV (Chile, Colombia)

Best Short Film category:

  • Bestia - directed by Hugo Covarrubias, produced by Trebol 3 Producciones, Maleza Estudio (Chile)
  • Leopoldo From the Bar - directed by Diego Porral, produced by Joaquín Garralda (Spain)
  • Soldevilla
  • Tio – directed by Juan J. Medina, produced by Outik Animation (Mexico)

Best Animation School Short Film category:

  • Crimson Tears - directed by Íñigo Álvarez and Antonio García Tardón, U-Tad Centro Universitario de Tecnología y Arte Digital (Spain)
  • Flies Only Live One Day - directed by Mauro Luis López, Master en Animación UPV (Spain)
  • Abril - co-directed by Sofia Caponnetto and Eliana Fernández - Universidad Ort Uruguay (Uruguay)

Best Ibero-American Animation Commissioned Film category:

  • #BINARYGENDERNORM: GIRLS - directed by Bernardita Ojeda and Cristián Freire, produced by Pájaro (Chile)
  • Day of the Dead - directed by Paulo Garcia, produced by Zombie Studio (Brazil, Mexico, Argentina)
  • Las Mariposas: How Three Sisters Defied a Dictator - directed by Tomás Pichardo, produced by TEDed (Dominican Republic)

Best Ibero-American Animation for Video Game category:

  • Arrog - developed by Hermanos Magia, Leap Game Studios (Peru)
  • Greak: Memories of Azur - developed by Navegante Entertainment (Mexico, Argentina, Ecuador, Venezuela)
  • Narita Boy - developed by Studio Koba (Spain)

Best Visual Development of Ibero-American Animation Work category:

  • Bestia - directed by Hugo Covarrubias
  • Bob Spit - We Do Not Like People - directed by Cesar Cabral
  • Frankelda's Book of Spooks Season 1 - directed by Roy Ambriz and Arturo Ambriz

Best Animation Design of Ibero-American Animation Work category:

  • Bestia - directed by Hugo Covarrubias
  • Bob Spit - We Do Not Like People - directed by Cesar Cabral
  • Frankelda's Book of Spooks Season 1 - directed by Roy Ambriz and Arturo Ambriz

Best Sound Design and Original Music category:

  • Ainbo Spirit of the Amazon - directed by José Zelada and Richard Claus
  • Bestia - directed by Hugo Covarrubias
  • Bob Spit - We Do Not Like People - directed by Cesar Cabral

Additional information about the finalists is available here.

Source: The Ibero-American Animation Quirino Awards

Debbie Diamond Sarto's picture

Debbie Diamond Sarto is assistant news editor at Animation World Network.