Search form

‘Bloeistraat 11’ Short, ‘Funan’ Feature Win Cristal Awards at Annecy 2018

Cartoon Saloon’s ‘The Breadwinner,’ directed by Nora Twomey, wins audience and jury awards.

Directed by Denis Do, Belgium-Cambodia-France-Luxembourg co-production ‘Funan’ wins Cristal for a Feature Film at Annecy 2018.

Last week’s 42nd Annecy International Animation Film Festival concluded with a historic number of visitors including 11,700 badge-holders, a 17 percent increase over the number of attendees in 2017.

The juries awarded 19 prizes on Saturday, June 16th at the closing ceremony.

Director Denis Do’s Funan received the Cristal for a feature film, while Nienke Deutz’s Bloeistraat 11 won the Cristal for a short film.

The full list of awards is shown below:

TV AND COMMISSIONED FILMS

Commissioned films

Jury Award: Mark Lotterman “Happy”
Alice Saey
France, The Netherlands

Cristal for a Commissioned Film

Leica “Everything in Black and White”
Mateus de Paula Santos
VETOR ZERO / LOBO
Brazil

TV Films

Jury Award for a TV Series: We Bare Bears “Panda’s Art”
Daniel Chong
CARTOON NETWORK STUDIOS
USA

Jury Award for a TV Special
The Robot Chicken Walking Dead Special: Look Who’s Walking
Thomas Sheppard
STOOPID BUDDY STOODIOS
USA

Cristal for a TV Production: PIG: The Dam Keeper Poems “Yellow Flower,” “Hello Nice to Meet You”
Erick Oh
TONKO HOUSE LLC
USA, Japan

GRADUATION FILMS

Jury Distinction: Hybrids
Florian Brauch, Matthieu Pujol, Kim Tailhades, Yohan Thireau, Romain Thirion
MOPA (SUPINFOCOM ARLES)
France

Jury Award: Inanimate
Lucia Bulgheroni
NFTS – NATIONAL FILM AND TELEVISION SCHOOL
United Kingdom

Cristal for a Graduation Film: Barbeque
Jenny Jokela
RCA – ROYAL COLLEGE OF ART
United Kingdom

ANIMATION OFF-LIMITS SHORT FILMS

Off-Limits Award (tied): An Excavation of Us
Shirley Bruno
LE FRESNOY – STUDIO NATIONAL DES ARTS CONTEMPORAINS
France, Greece, Haiti

Off-Limits Award (tied): Boy Transcoded from Phosphene
Rodrigo Faustini
Brazil

FEATURE FILMS

Audience Award/Première: The Breadwinner
Nora Twomey
CARTOON SALOON, AIRCRAFT PICTURES, MELUSINE PRODUCTIONS / STUDIO 352
Canada, Ireland, Luxembourg

Jury Distinction: The Wolf House
Cristóbal León, Joaquín Cociña
DILUVIO
Chile

Jury Award: The Breadwinner
Nora Twomey
CARTOON SALOON, AIRCRAFT PICTURES, MELUSINE PRODUCTIONS / STUDIO 352
Canada, Ireland, Luxembourg

Cristal for a Feature Film: Funan
Denis Do
LES FILMS D’ICI, LUNANIME BVBA, BAC FILMS, WEBSPIDER PRODUCTIONS, ITHINKASIA
Belgium, Cambodia, France, Luxembourg

SHORT FILMS

Audience Award: Weekends
Trevor Jimenez
PAST LIVES PRODUCTIONS
USA

Jury Distinction: Biciklisti
Veljko Popovic
LEMONADE 3D / KRUPNI KADAR, BAGAN FILMS
Croatia, France

“Jean-Luc Xiberras” Award for a First Film: Egg
Martina Scarpelli
MIYU PRODUCTIONS, LATE LOVE
France, Denmark

Jury Award: Weekends
Trevor Jimenez
PAST LIVES PRODUCTIONS
USA

Cristal for a Short Film: Bloeistraat 11
Nienke Deutz
LUNANIME BVBA, NEED PRODUCTIONS, WINDMILL FILM, BEAST ANIMATION
Belgium, The Netherlands

The 2019 Festival will take place June 10-15, and will honor Japanese animation.

Source: Annecy International Animation Film Festival

randomness