Search form

Animafest Zagreb Sets Slates for Shorts, Croatian, Student Competitions

Festival received more than 1,800 submissions from 76 countries for the festival, set for June 4-9 in Zagreb, Croatia.

After reviewing more than 1,800 submissions from 76 countries, the World Festival of Animated Film -- Animafest Zagreb presents the official selection results for the Grand Competition -- Short Films, Croatian Film Competition and Student Film Competition.

The festival will be held June 4-9 in Zagreb, Croatia.

Grand Competition -- Short Films

  • 32-Rbit, Victor Orozco Ramirez (Germany, Mexico, 2018, 07:45)
  • 5 Euros, Serge Elissalde (France, 2017, 11:19)
  • 5 Years After the War, Samuel Albaric, Ulysse Lefort, Martin Wiklund (France, 2017, 16:39)
  • A Fly in the Restaurant, Xu An, Xi Chen (China, 2018, 06:20)
  • Alternative Walk, Ivan Maximov (Russia, 2017, 05:08)
  • Animal Behaviour, David Fine, Alison Snowden (Canada, 2018, 14:00)
  • Augur, David Doutel, Vasco Sá (Portugal, 2018, 15:00)
  • Between the Shadows, Alice Guimarães, Mónica Santos (Portugal, France, 2018, 13:25)
  • Cuckoo, Aline Höchli (Switzerland, 2017, 03:10)
  • Cyclists, Veljko Popović (Croatia, France, 2018, 07:20)
  • Dark Blue, Beate Hecher, Markus Keim (Austria, Italy, 2017, 08:24)
  • Electrician's Day, Vladimir Leschiov (Latvia, 2018, 08:44)
  • Eluvium - Regenerative Being, Stas Santimov (Ukraine, 2017, 07:21)
  • Fest, Nikita Diakur (Germany /2018, 03:00)
  • Finity Calling, Jasper Kuipers (Netherlands, Belgium, 2018, 15:00)
  • Handbook for Gardening, Sarah Jane Hatooka Scebat (France, 2017, 10:45)
  • Heroes, Juan Pablo Zaramella (Argentina, 2018, 03:10)
  • Hide and Seek, Abhishek Verma (India, 2017, 06:07)
  • How the Steel was Tempered, Igor Grubić (Croatia, 2018, 11:20)
  • III, Marta Pajek (Poland, 2018, 12:00)
  • La Chute, Boris Labbé (France, 2018, 14:30)
  • Lagune, Mathieu Labaye, Hannah Letaïf (Belgium, 2017, 06:08)
  • Lavo, Sasha Svirsky (Russia, 2017, 01:58)
  • Like Us, Lovers, Dotan Moreno (Israel, 2018, 16:30)
  • Manimals, OH Jihyeon (South Korea, 2017, 04:54)
  • Mark Lotterman -- Happy, Alice Saey (France, Netherlands, 2017, 06:35)
  • Mary and 7 Dwarfs, Riho Unt (Estonia, 2018, 12:30)
  • Mermaids and Rhinos, Viktória Traub (Hungary, 2017, 15:00)
  • Mr. Deer, Mojtaba Mousavi (Iran, 2018, 09:00)
  • Negative Space, Ru Kuwahata, Max Porter (France, 2017, 05:30)
  • Obon, Andre Hörmann, SAMO (Germany, 2018, 15:00)
  • Rabbit's Blood, Sarina Nihei (United Kingdom, Japan, 2017, 04:42)
  • Reruns, Rosto (Netherlands, France, Belgium, 2018, 14:15)
  • The Battle of San Romano, Georges Schwizgebel (Switzerland, 2017, 02:25)
  • The Blissful Accidental Death, Sergiu Negulici (Romania, 2017, 5:10)
  • The Box, Dušan Kastelic (Slovenia, 2017, 12:12)
  • The Death, Dad & Son, Denis Walgenwitz, Winshluss (France, 2017, 13:32)
  • The Ogre, Laurène Braibant (France, 2017, 09:41)
  • The Velvet Underground Played At My High School, Anthony Jannelli, Robert Pietri (United States, 2017, 7:40)
  • Two for Two, Jelena Oroz (Croatia, 2018, 08:00)
  • Untravel, Nikola Majdak Jr., Ana Nedeljković (Serbia, Slovakia, 2018, 09:20)
  • Waaah, Sawako Kabuki (Japan, 2018, 01:15)
  • Wildebeest, Nicola Keppens, Matthias Phlips (Belgium, 2017, 19:08)
  • Woody & Woody, Jaume Carrió (Spain, 2017, 12:28)

Student Film Competition

  • A Day in the Park, Diego Porral (ESNE (Design, Innovation and Technology University School from Madrid, Spain, 2017, 02:55)
  • A Love Letter to the One I Made Up, Rachel Gutgarts (Bezalel Academy of Arts & Design, Israel, 2017, 06:05)
  • Air, Minhao Hu, Jolene Tan, Phoebe Ting (Nanyang Technological University, School of arts, design and media, Singapore, 2017, 05:05)
  • Animateur, Alexander Gratzer (Moholy-Nagy University of Art and Design Budapest, Austria, 2017, 04:02)
  • Astrale, Bérénice Motais de Narbonne (ENSAD, France, 2017, 12:00)
  • Augenblicke, Kiana Naghshineh (Filmakademie Baden-Württemberg GmbH, Germany, 2017, 03:45)
  • Barbeque, Jenny Jokela (Royal College of Art, Animation, United Kingdom, 2017, 05:44)
  • Bless You!, Paulina Ziolkowska (The Polish National Film, Television and Theatre School in Lodz, Poland, 2018, 04:45)
  • Boom, Zyn (China Academy of Art, China, 2017, 05:12)
  • Brain Cable 12197, Dan Safonov (St. Petersburg institute of film and television, Russia, 2017, 01:09)
  • Cat City, ZHANG Jueyang (China Academy of Art, China, 2017, 05:56)
  • Comfort, Weronika Banasińska (Academy of Fine Arts in Krakow, Poland, 2017, 09:35)
  • Count Your Curses, Lorène Yavo (ENSAV La Cambre, Belgium, 2017, 08:30)
  • Facing It, Sam Gainsborough (National Film and Television School, United Kingdom, 2018, 08:30)
  • Fish Boy, Anita Bruvere (National Film and Television School, United Kingdom, 2018, 08:45)
  • Flimflam, Marko Belić (Akademija likovnih umjetnosti u Zagrebu, Croatia, 2018, 08:00)
  • Flower Found!, Jorn Leeuwerink (HKU University of the Arts Utrecht, Netherlands, 2017, 6:47)
  • Food for Fraught, Reid McManus (University of Newcastle, Australia, 2017, 02:20)
  • Food, Michaela Mihalyi (FAMU, Czech Republic, 2017, 01:30)
  • Fuse, Malaeke Farhangadib (Filmakademie Baden-Württemberg GmbH, Germany, 2017, 06:56)
  • Gals, Caori MURATA (Tokyo University of the Arts, Japan, 2018, 02:10)
  • Heart Chakra, Angela Stempel (CalArts, United States, 2017, 07:21)
  • Him&Her, Nathalie Lamb (Filmakademie Baden-Württemberg, Germany, 2017, 07:47)
  • In Your Hands, Lisa Baillon, Delphine Delannoy, Tsu-Ning Lai, Atiyyah Lallmahomed, Gwenaël Renaud, Daphné Westelynck (Supinfocom Rubika, France, 2017, 07:50)
  • Inn, Zion Chen (University of Southern California, United States, 2017, 04:24)
  • Living Like Heta, Bianca Caderas, Isabella Luu, Kerstin Zemp (Hochschule Lucerne Design&Kunst, Switzerland, 2017, 06:12)
  • Lou Pantaï, Manuel Morvant (EMCA, France, 2017, 08:33)
  • Love Me, Fear Me, Veronica Solomon (Film University Babelsberg Konrad Wolf, Germany, 2018, 06:06)
  • Mixed Materials, Anna Van Riel (KASK Royal Academy of Fine Arts, Belgium, 2017, 06:30)
  • Moulinet, Sander Joon (Estonian Academy of Arts, Estonia, 2017, 05:53)
  • My Little Goat, Tomoki MISATO (Tokyo University of the Arts, Japan, 2018, 10:13)
  • Oh God, Betina Bożek (Jan Matejko Academy of Fine Arts, Krakow, Poland, 2017, 03:50)
  • Oh Mother!, Paulina Ziolkowska (PWSFTViT, Poland, 2017, 12:15)
  • One Day at a Time, Ruiting Ji (Concordia University, Canada, 2017, 03:02)
  • Ooze, Kilian Vilim (Hslu Design & Kunst, Switzerland, 2017, 05:29)
  • Paranoja Paranoje, Katarina Jukić (Akademija likovnikh umjetnosti u Zagrebu, Croatia, 2018, 04:34)
  • Pining, Caibei Cai (Royal College of Art, United Kingdom, 2017, 02:15)
  • Sigh of Sighs, GIM Bo-seong (Korea National University of Arts, South Korea, 2018, 05:50)
  • Spacedogs, Sophia Schönborn (Filmuniversity Babelsberg Konrad Wolf, Germany, 2017, 05:42)
  • Take Me Please, Olivér Hegyi (Moholy-Nagy University of Art and Design Budapest, Hungary, 2017, 13:50)
  • The Autopsy of Sven Svensson, Hadas Coen, Shir Pakman (Bezalel Academy of Arts & Design, Israel, 2017, 05:41)
  • The Man With Birds, Quentin Marcault (La Poudrière, France, 2017, 04:25)
  • The Northeast Kingdom, Alan Jennings (California Institute of the Arts, United States, 2017, 07:49)
  • The Other, Marta Magnuska ( Polish National Film School in Łódź, Poland, 2018, 05:00)
  • Travelogue Tel Aviv, Samuel Patthey (HSLU Design und Kunst Lucerne Switzerland, Switzerland, 2017, 06:00)
  • Walking Forest, Raffaele Gans-Pfister (Rhode Island School of Design, United States, 2017, 08:49)

Croatian Film Competition

  • A Very Wet Night at the Museum, Milan Trenc (Croatia, 2018, 03:46)
  • Bobo, Andrej Rehak (Croatia, 2018, 13:40)
  • Cyclists, Veljko Popović (Croatia, France, 2018, 07:20)
  • Flimflam, Marko Belić (Croatia, 2018, 08:00)
  • How the Steel Was Tempered, Igor Grubić (Croatia, 2018, 11:20)
  • Just Swimming, Darko Vidačković (Croatia, 2017, 10:10)
  • Malleus Dei, Dino Krpan (Croatia, 2018, 03:46)
  • Monte Adrion, Vuk Jevremovic (Germany, Croatia, 2017, 03:41)
  • Nutz, Denis Alenti (Croatia, 2018, 02:21)
  • Paranoja Paranoje, Katarina Jukić (Croatia, 2018, 04:34)
  • Past is Growing, Dea Jagić (Croatia, 2018, 08:15)
  • Perforations, Slobodan Tomić (Croatia, 2018, 03:46)
  • Red Apple, Ana Horvat (Croatia /2018, 03:46)
  • Technement, Branko Farac (Croatia, 2018, 11:50)
  • Trip, Marko Meštrović (Croatia, 2017, 10:40)
  • Two for Two, Jelena Oroz (Croatia, 2018, 08:00)
  • Visit, Die Zoone, Smelly Feet Dog (Croatia, 2018, 03:46)
  • White Crow, Miran Miošić (Croatia, 2018, 09:00)

Selection results for the Grand Competition - Feature Films, Films for Children Competition and World Panorama will be announced soon.

Source: World Festival of Animated Film -- Animafest Zagreb

Thomas J. McLean's picture

Tom McLean has been writing for years about animation from a secret base in Los Angeles.

randomness