Search form

114 Animated Films Selected to Compete at BIAF 2019

Festival unveils its official short film selection that includes Oscar-nominated Theodore Ushev’s latest film, ‘The Physics of Sorry’ and fellow nominee Konstantin Bronzit’s ‘He Can’t Live Without Cosmos.’

The Bucheon International Animation Festival (BIAF 2019), an Academy Award-qualifying festival, has announced its official short film selections for the upcoming October 18-22 festival. 114 animated films were chosen from a submission pool over over 2,400 films from 94 countries.

Held in each year in Bucheon, South Korea, BIAF accepts animated films in the following categories: Competition Feature, Short, Graduation and TV & Commissioned. Over KRW 46,000,000 (Approx. USD 42,000) in cash prizes will be awarded in six categories: Feature, Short, Graduation, TV & Commissioned, Korean Short and Online.

Selection highlights include Oscar-nominated director Theodore Ushev’s latest film, The Physics of Sorrow, and Konstantin Bronzit’s Oscar-nominated short, He Can’t Live Without Cosmos.

The complete list of films is as follows:

The Official Selection: Short Films

No

Title

Director

Country

1

Acid Rain

Tomek POPAKUL

Poland

2

And then the Bear

Agnès PATRON

France

3

Gaze

AHN Yonghae

South Korea

4

He Can’t Live without Cosmos

Konstantin BRONZIT

Russia

5

Home Sweet Home

Chaitane CONVERSAT

France

6

Imbued Life

Ivana BOSNJAK,

Thomas JOHNSON

Croatia

7

Kitwana's Journey

Ng'endo MUKII

Kenya

8

Knife Hanging from a Tree

NAM Jihee

USA,South Korea

9

Leaking Life

HAYASHI Shunsaku

Japan

10

Melting Heart Cake

Benoît CHIEUX

France

11

Memorable

Bruno COLLET

France

12

Metamorphosis

Juan Fran JACINTO,

Carla PEREIRA

France,Spain

13

Movements

JEONG Dahee

South Korea

14

Mr. Mare

Luca TÓTH

Hungary

15

No Dragon Village

PARK Sehong

South Korea

16

No Objects

Moïa JOBIN-PARÉ

Canada

17

Piece of Meat

Jerrold CHONG,

HUANG Junxiang

Singapore

18

Saigon sur Marne

Aude Ha LEPLÈGE

Belgium,France

19

SHISHIGARI

OSHIYAMA Kiyotaka

Japan

20

Sun Shower

ISHII Toshimasa

Japan

21

Symbiosis

Nadja ANDRASEV

Hungary France

22

Tadpole

Jean-Claude ROZEC

France

23

The Coin

Siqi SONG

USA

24

The First Class

KIM Myungeun

South Korea

25

The Giraffe

Rosalie LONCIN

France

26

The Girl from the Other Side

KUBO Yutaro

Japan

27

The Phantom 52

Geoff MARSLETT

USA

28

The Physics of Sorrow

Theodore USHEV

Canada

29

The Procession

Pascal BLANCHET,

Rodolphe SAINT-GELAIS

Canada

30

The Wheel Turns

KIM Sangjoon

South Korea,USA

31

Toomas beneath the Valley of the Wild Wolves

Chintis LUNDGREN,

Draško IVEZIĆ

Estonia,Croatia

32

Winter in the Rainforest

Anu-Laura TUTTELBERG

Lithuania,France

The Official Selection: Graduation Films
 

No

Title

Director

Country

1

2.3 x2.6 x 3.2

Jiaqi WANG

UK

2

A Day in the Life

Anna LEE

USA

3

A Quack too Far

Melissa CULHANE

Ireland

4

Bitter Sweet Morning

Tyka BEUMERS

Netherlands

5

Blieschow

Christoph SAROW

Germany

6

Culture Broth

Léon MOH-CAH

UK

7

Daughter

Daria KASHCHEEVA

Czech Republic

8

Entropia

Flóra Anna BUDA

Hungary

9

Happy Ending

Eunju Ara CHOI

UK,South Korea

10

Heat Wave

Fokion XENOS

Greece,UK

11

Hedgehog

Vaibhav KESWANI, Jeanne

LAUREAU, Colombine MAJOU,

Morgane MATTARD,

Kaisa PIRTTINEN, Jongha YOON

France

12

Huilbui

Sanna de VRIES

Netherlands

13

Knitcromancer

Allison ROSSI, Ida ZHU,

Becky SEAMANS

USA

14

Kukuru

Julia Gomes RODRIGUES

USA

15

Me and My Magnet and My Dead Friend

LIU Maoning

China

16

Memory of Blue

HIRAI Akane,  YANAGIDA

Ryosuke , YAMAGUCHI Mai

Japan

17

MOM
 -The Worst Punishment-

KIM Sukyoung, JO Kyeongwook 

South Korea

18

No body

Haemin KO

UK

19

Nymphs of the Woods

Iulia MATEI

UK

20

o28

Otalia CAUSSÉ, Geoffroy COLLIN, Louise GRARDEL,

Antoine MARCHAND,

Robin MERLE, Fabien MEYRAN

France

21

Ode to Childhood

Luís VITAL, João MONTEIRO

Portugal

22

One Liner

Matthew LEE

UK

23

R.I.S.E Pathfinder

Chloe DUMOULIN, Clementine DUDREUILH, Alexandre FRUITET, Megane NOUSSE,

Gabriel SEPULCHRE

France

24

Secret

Ysabel Congying LI

USA

25

Shattered

Suyoung JANG

USA,South Korea

26

Solar Plexus

David MCSHANE

UK

27

Stay One More Night

CHEN Yu-i

Taiwan

28

Sticks & Stones

Mark E LIM, Anna CONDE, Andrea WALKER

USA

29

Tell Me You Still Love Me

Rui Ting JI

Canada

30

The Beekeeper

Robyn CONROY

Ireland

31

The Fox & The Pigeon

Michelle CHUA, Aileen

DEWHURST, Sharon GABRIELLA, Viktor IVANOVSKI, Sang LEE, Tyler PACANA, Sikyung Kevin SUNG, Morgan THOMPSON, Matt WALTON, Steven WANG, Chelsea van TOL

Canada

32

The Kite

Martin SMATANA

Czech Republic, Poland, Slovakia

33

The Little Soul

Barbara RUPIK

Poland

34

The Mitten

Sophie MARTIN

France

35

The Sea within the Room

HSUEH Fang-Yi , LIU Ya-Ching

Taiwan

36

The Switch

Josh BAUM, Brittany MARISCO

USA

37

Through the Eyes of You

Laura VAN DER ZEE

Netherlands

38

Two

Emre OKTEN

USA

39

When the Light Comes

Hang XU

UK

40

SWITCH

PARK Hyelin 

South Korea

41

A Ghost is Sitting Next to You

YOON Shinjeong

South Korea

The Official Selection: TV & Commissions Films
 

No

Title

Director

Country

1

A Town Called Panic-The County Fair

Vincent PATAR,

Stéphane AUBIER

Belgium,France

2

Aaaanibar

Britt RAES

Belgium

3

At The Kitchen Table: Stories of Migration and Resilience

Kate ANDERSON, Sonia

KNEEPKENS, Fan SISSOKO

UK

4

BAUM - Ici-bas

Sébastien LAUDENBACH

France

5

Brazen-Episode “Annette Kellerman”

Mai NGUYEN, Sarah SAIDAN

France

6

DAVSS: The Monster

Katie STEED

UK

7

Dimitri et la Drôle de Surprise

Agnès Le CREUX

France,Belgium, Switzerland

8

Hello Jemima

Peter BAYNTON

UK

9

Ode

Shadi ADIB

Germany

10

Sherwood

Bruce CARTER

USA,New Zealand

11

The Beatles - Glass Onion

Alasdair BROTHERSTON,

Jock MOONEY

UK

12

The Myth of Dragon's Mountain

Asghar SAFAR,

Abbas Jalali YEKTA

Iran

13

We Will See Someday

HONG Nari

South Korea

14

Welder

Roos MATTAAR

UK

The Official Selection: Korean Films
 

No

Title

Director

Country

1

Before I Leave

LEE Jimin

South Korea

2

Bermuda

HA Hyewon, CHOI Jungyoon, CHOI Hyeyoung

South Korea

3

Bruise

KIM Seungjun

South Korea

4

GALAPAGOS

HUR Bumwook

South Korea

5

Gaze

AHN Yonghae

South Korea

6

Jesa

SONG Kyungwon

USA,South Korea

7

Knife Hanging from a tree

NAM Jihee

USA,South Korea

8

Le Mot

BAEK Miyoung 

South Korea

9

Merry Cleaningmas

KIM Sol, KIM Jungin, LEE Jiwon

South Korea

10

Movements

JEONG Dahee 

South Korea

11

No Dragon Village

PARK Sehong

South Korea

12

SAN

WOO Jin

South Korea

13

Snail Man

PARK Jaebeom 

South Korea

14

Somewhere, The Forest

HYUN Yujeong

South Korea

15

The First Class

KIM Myungeun 

South Korea

The Official Selection: Online Films
 

No

Title

Director

Country

1

A Poem in Bamboo

Xufei WU, Chun Yao CHANG

USA

2

Amaryllis

Wong Ying KWAN, Ng Wing KIU

Hong Kong

3

Grandpa's Favourite Origami

Yihan WANG

New Zealand,

USA

4

Honey

HIRAI Kotono

Japan

5

Journey to the Beyond

YAMAGUCHI Mai

Japan

6

Just a Small

KIM Nakyung

USA

7

KINCET SIDE

YOO HyoungJoon

USA

8

Light in Deep

DU Sunyoung

UK

9

Love at First Light

Cain

USA

10

Not Alone

Santos FILIPA

UK

11

Rapunzel

Juan Pablo MACHADO

France

12

Send a Heart

LIANG Ya-jyun

Taiwan

You can find more information about the festival and selections here.

Source: BIAF 2019

randomness