Penguins of Madagascar Leads Animated Daytime Emmy Noms
The National Academy of Television Arts & Sciences (NATAS) today announced the nominees for the 38th Annual Daytime Entertainment Emmy Awards. PENGUINS OF MADAGASCAR led the animated programming nominees with eight. TRANSFORMERS PRIME was next with six.
Below is a list of animation-related categories:
Outstanding Children's Animated Program
THE BACKYARDIGANS - NickelodeonExecutive ProducerJanice Burgess
Co-Executive ProducersRobert ScullJonny Belt
Supervising ProducersPam LehnScott DyerEllen Martin
ProducerLynne Warner
Line ProducersJennifer HillSara Kamen
Curious George - PBSExecutive ProducersEllen CockrillRon HowardCarol GreenwaldDorothea GillimJon ShapiroBrian GrazerDavid Kirschner
Coordinating ProducerPaul HigginsMatthew Baughman
Series ProducerJacqui Deegan
ProducerDavid Wilcox
Co-ProducerShare Stallings
Dinosaur Train - PBSExecutive ProducersHalle StanfordCraig BartlettLisa HensonBrian Henson
Co-Executive ProducersJyotirmoy SahaWong Kok Cheong
ProducerSue Bea Montgomery
Penguins of Madagascar - NickelodeonExecutive ProducersRobert SchooleyMark McCorkle
Co-Executive Producer, ProducerBret Haaland
Supervising ProducerChris Neuhahn
ProducersDean HoffDina Buteyn
Sid the Science Kid - PBSExecutive ProducersHalle StanfordBradley ZweigLisa HensonJoyce Campbell
ProducerChris Plourde
Outstanding Children's Series
The Electric Company - PBSExecutive ProducerKaren Fowler
Co-Executive ProducerWillie Reale
Coordinating ProducerCarol Klein
ProducersScott CameronDionne Nosek
Line ProducerMark Santora
FETCH! with Ruff Ruffman - PBSExecutive ProducerKate Taylor
Coordinating ProducerEric Handler
ProducerMarcy Gunther
Series ProducerPaul Serafini
Jack Hanna's Into the Wild - SYNDICATEDExecutive ProducersJack HannaGuy Nickerson
Supervising ProducerElaine Pugliese
Line ProducerCyndie Nickerson
SciGirls - PBSVice President, National ProductionsGerald Richman
Executive ProducerRichard C. Hudson
ProducersLisa RegallaEmily StevensJoan FreeseAshleigh V. RoweAngie PrindleAngela Ewald
Line ProducerJoan O'Brien
Series ProducerKathleen Shugrue
New Approaches - Daytime Children's
Fizzy's Lunch Lab - PBSCo-Executive ProducersDave SchlafmanEvan Sussman
Nickelodeon Presents History and Heritage - Nickelodeon Executive ProducerKay Wilson Stallings
ProducerElly Kramer
Web ProducersPeter FederTanya Van CourtAbby Pecoriello
DirectorGarson Yu
WritersKerri GrantKimberly Chalmers
AFX CompositorsObi OnyejekweJoseph Ryan
Director and AnimatorSaxton Moore
MusicJim StaufferAhmir Thompson
Voice TalentJared KlegarLily CosgroveLenique VincentTeddy Walsh
SciGirls - PBSVice President, National ProductionsGerald Richman
Executive ProducerRichard C. Hudson
ProducersAngela EwaldDana MannionAngie PrindleAshleigh V. RoweLisa Regalla
Web ProducerJoan Freese
Art DirectorYJ Kim
Creative DirectorMichael Bruza
Line ProducerJoan O'Brien
Managing ProducerEmily Stevens
Series ProducerKathleen Shugrue
Tech LeadNiilo Tippler
Technical DirectorRyan Ring
Outstanding Pre-School Children's Series
Between the Lions - PBSExecutive ProducersJudith StoiaBrigid SullivanChristopher CerfNorman StilesMarie Antoon
Series ProducerBeth Kirsch
ProducersLisa SimonScott Colwell
Coordinating ProducersBill BernerChris CardilloRachel Ford
Disney Mickey Mouse Clubhouse - Disney ChannelExecutive ProducerRob LaDuca
Line ProducerBradley Bowlen
Sesame Street PBSExecutive ProducerCarol-Lynn Parente
Senior ProducerTim Carter
Coordinating ProducerApril Chadderdon
ProducersBenjamin LehmannMelissa Dino
Line ProducerStephanie Longardo
Yo Gabba Gabba! - NickelodeonExecutive ProducersMichael PolisJon Berret
CreatorsChristian JacobsScott Schultz
ProducerRitamarie Peruggi
Talent ProducerJustin Lyon
Line ProducerIrene Diaz Oncley
Outstanding Special Class Animated Program
Back at the Barnyard - NickelodeonExecutive ProducerSteve Oedekerk
Co-Executive ProducerJed Spingarn
ProducerPaul Marshal
Line ProducerKyle Jolly
Fanboy and Chum Chum - NickelodeonExecutive ProducersEric RoblesSteve TompkinsFred Seibert
Supervising ProducersShaun CashmanJason Meier
ProducersTherese TrujilloDean Hoff
Line ProducerMacGregor Middleton
Outstanding Performer In An Animated Program
Bill Farmer, as GoofyDisney Mickey Mouse Clubhouse - Disney Channel
Danny Jacobs, as King JulienPenguins of Madagascar - Nickelodeon
Tom McGrath, as SkipperPenguins of Madagascar - Nickelodeon
Martin Short, as The Cat in the HatThe Cat in the Hat Knows a Lot About That! - PBS
Peter Cullen, as Optimus PrimeTransformers Prime - The Hub
Steven Tyler, as The Mad HatterThe Wonder Pets! - Nickelodeon
Outstanding Directing In An Animated Program
Disney Kick Buttowski - DisneyXDDirectorsChris SavinoSherm Cohen
Fanboy and Chum Chum - NickelodeonDirectorsBrian SheesleyJim SchumannRussell Calabrese
Voice DirectorGinny McSwain
Martha Speaks - PBSSupervising DirectorDallas Parker
Co-DirectorColleen Holub
Voice DirectorTerry Klassen
Penguins of Madagascar - NickelodeonSupervising DirectorNick Filippi
DirectorsChristo StambolievDave Knott
Voice DirectorLisa Schaffer
Toot & Puddle - NICK Jr.DirectorChristian Larocque
Animation DirectorsGraham MacDonaldEmmanuelle Gignac
Voice DirectorDee Shipley
Transformers Prime - The HubSupervising Director, DirectorDavid Hartman
DirectorsShaunt NigoghossianTodd WatermanVinton Heuck
Voice DirectorSusan Blu
Outstanding Individual Achievement in Animation
WINNERS
"Diamond" Dave Merritt, Background DesignToot & Puddle - Nick Jr.
Vince Toyama, Background DesignTransformers Prime - The Hub
Christophe Vacher, Color DesignTransformers Prime - The Hub
Kaz Aizawa, Background PainterT.U.F.F. Puppy - Nickelodeon
Outstanding Achievement in Main Title and Graphic Design
Dora the Explorer - NickelodeonAnimators/ArtistsGary GarzaOsamu ShishimeJill DadducciJohn Roumieh
DesignerEdwin Baker
ProducerDan Smith
Stop Motion DirectorNathan Boey
The Electric Company - PBSGraphics Producer, Creative Director - GraphicsTodd Rutt
Graphic ArtistEd MundyAshanti Miller
Graphic Artist, Designer, Animation LeadGloria Lau
3D AnimatorDana Han-Klein
Composite ArtistMike Burgoyne
VFX Supervisor/ LeadPeter Gagnon
FETCH! with Ruff Ruffman - PBSCreative Director - GraphicsPeter Lyons
Graphic ArtistBruce Walker
Title DesignerBruce Alcock
Pictureka - The HubTitle DesignersTerry ScottMatthew DadayMatthew Melone
Lead AnimatorLiz Skaggs
Team Umizoomi - Nick Jr.Title Designer, Design DirectorSoo Kim
Animation DirectorSteven Conner
Lead CG ArtistFrank Grecco
Lead DesignerDino Alberto
Lead Drawn AnimatorJared Deal
Today Show - NBCGraphic ArtistsPatrick McGlynnJason KrilovichMark PerriconeChristopher JamrosDavid LawsonSusan BurgosRobert SamartinoAnne ElbaqaliTara DonnellyBill AffatigatoLouis VianaEllen PaikEddy PetersenJune ShiikiBarry HerznerDoug Vitarelli
3D Graphic DirectorCleber Redondo
Graphic Art DirectorCarlos Rodriguez
Graphic Lead ArtistsGary PetriniSima MalahKevin HaleRichard Gordon
Managing Art DirectorMillie Verastegui-Hester
Senior AnimatorWilliam HonkanenMagda StenzelPeter Krugman
Outstanding Achievement in Music Direction And Composition
Between the Lions - PBSMusic Director, ComposerPaul Jacobs
ComposersSarah DurkeeChristopher Cerf
Disney Mickey Mouse Clubhouse - Disney ChannelMusic DirectorsMike HimelsteinMike Turner
The Garfield Show - Cartoon NetworkMusic Director, ComposerLaurent Bertaud
Music Director, ComposerJean-Christophe Prudhomme
Penguins of Madagascar - NickelodeonComposerAdam Berry
Transformers Prime - The HubComposerBrian Tyler
The Wonder Pets! - NickelodeonMusic DirectorJeffrey Lesser
Lead ComposerLarry Hochman
ComposerJ Walter Hawkes
Outstanding Achievement in Sound Editing - Live Action and Animation
Biz Kid$ - PBSMusic EditorThomas McGurk
Sound EditorsSam GrayDave Howe
Sound Effects EditorMike McAuliffe
The Electric Company - PBSSupervising Sound EditorJoe Franco
Sound EditorMatt Longoria
Dialogue EditorJeff Malinowski
Hot Wheels Battle Force 5 - Cartoon NetworkSound EditorsJeff DavisJonny Ludgate
Dialogue EditorGordon Sproule
Penguins of Madagascar - NickelodeonSupervising Sound EditorsJames LiftonPaulette Lifton
Music EditorDominick Certo
Sound Effects EditorsIan NyesteMatt HallLawrence Reyes
WordGirl - PBSDialogue EditorPatrick Downie
Music Editor, Sound DesignerJoe Pleiman
Outstanding Achievement in Sound Mixing - Live Action and Animation
Between the Lions - PBSProduction MixersNick CiprianoJoe FrancoJeff MalinowskiJared O'ConnellJohn ZanakisMatt Longoria
Private Sessions - A&EProduction MixersBlake NortonCarlos HernandezDonal Hodgson
Sesame Street - PBSProduction MixerRoger Stauss
Re-Recording MixersMichael CroiterMichael BarrettDick Maitland
Outstanding Writing In Animation
Arthur - PBSExecutive Story EditorPeter Hirsch
WritersGentry MenzelDavid Steven CohenP. Kevin StraderJonathan Greenberg
Back at the Barnyard - NickelodeonWritersGene GrilloTom SheppardDan Serafin
Dinosaur Train - PBSWritersCraig BartlettJoe PurdyElise Allen
Penguins of Madagascar - NickelodeonWritersBrandon SawyerBill MotzBob Roth
Transformers Prime - The HubWriter/ProducerDuane Capizzi
WritersSteven MelchingNicole DubucJoseph KuhrMarsha Griffin
WordGirl - PBSHead WriterTom Martin
WritersEric LedginJack FerraioloJohn HussRyan RaddatzCarla Filisha
Outstanding Writing In A Children's Series
The Electric Company - PBSHead WriterWillie Reale
WritersAdam PeltzmanDeirdre O'Connor
Sesame Street - PBSHead WriterJoey Mazzarino
WritersJohn WeidmanChristine FerraroEmily KingsleyMolly BoylanBelinda WardJudy FreudbergLuis SanteiroAnnie Evans
Outstanding Casting for an Animated Series
Disney Kick Buttowski - DisneyXDCasting DirectorAaron Drown
Fanboy and Chum Chum - NickelodeonCasting DirectorMeredith Layne
Penguins of Madagascar - NickelodeonCasting DirectorMeredith Layne