Search form

'Tram' and 'Crulic' Take Home Top Prizes at Annecy

The Annecy International Animation Festival just concluded its 36th edition this evening, June 9, 2012. “Tram” by Michaela Pavlátová took home the Annecy Cristal as the top short film, while “Crulic – The Path to Beyond,” by Anca Damian, took the top prize for feature film.

Annecy, FRANCE — The Annecy International Animation Festival just concluded its 36th edition this evening, June 9, 2012. Tram by Michaela Pavlátová took home the Annecy Cristal as the top short film, while Crulic – The Path to Beyond, by Anca Damian, took the top prize for feature film.

Below is the full list of winners.

Tram, Michaela Pavlátová, France, Sacrebleu Productions

Crulic – The Path to Beyond, Anca Damian, Romania, Aparte Film

Feature films

The Cristal for best feature Crulic – The Path to Beyond, Anca Damian, Romania, Aparte Film

Special Distinction Wrinkles, Ignacio Ferreras, Spain, Perro Verde Films

Audience Award Approved for Adoption, Laurent Boileau, Jung Henin, France, Belgium, South Korea, Switzerland, Mosaïque Films, Artemis Productions, Panda Media, Nadasdy Film

Short films

The Annecy Cristal Tram Michaela Pavlátová, France, Sacrebleu Productions

Special Jury Award Edmond Was a Donkey, Franck Dion, France, Canada, Papy 3D Productions, ONF, Arte France

"Jean-Luc Xiberras" Award for a first film The People Who Never Stop, Florian Piento, France, Japan

Special Distinction Seven Minutes in the Warsaw Ghetto, Johan Oettinger, Denmark, Basmati Film

Sacem Award for original music Modern No. 2, Mirai Mizue, Japan

Junior Jury Award for a short film História d'Este, Story of Him, Pascual Pérez, Spain, The Sensible Man Animation

Audience Award Second Hand, Isaac King, Canada

TV and Commissioned films

The Cristal for best TV production Secret Mountain Fort Awesome "Nightmare Sauce," Pete Browngardt, USA, Cartoon Network Studios

Special Award for a TV series Stella and Sam "Voyage sur la lune," Dave Merritt, Raymond Jafelice, Canada, Radical Sheep Productions

Award for best TV special The Gruffalo's Child, Johannes Weiland, Uwe Heidschötter, Great Britain, Magic Light Pictures, Studio Soi GmbH & Co. KG Filmproduktion

Educational, scientific or industrial film Award Resale Right, Pierre-Emmanuel Lyet, France, Doncvoilà Production

Advertising or promotional film Award Red Cross "Stuff," Andrew Hall, USA, Elastic

Award for best music video We Cut Corners "Pirate's Life," Przemyslaw Adamski, Kartazyna Kijek, Poland

Graduation films

Award for best graduation film The Making of Longbird, Will Anderson, Great Britain, Edinburgh College of Art

Special Jury Award Crowd, Boris Labbe, France, EMCA – École des métiers du cinéma d'animation

Special Distinction Le Jardin enchanté, Viviane Karpp, France, La Poudrière

Junior Jury Award for a graduation film Friendsheep, Jaime Maestro, Spain, Primer Frame – Escuela de Animación

Other prizes

Unicef Award Approved for Adoption, Laurent Boileau, Jung Henin, France, Belgium, South Korea, Switzerland, Mosaïque Films, Artemis Productions, Panda Media, Nadasdy Film

Fipresci Award Tram, Michaela Pavlátová, France, Sacrebleu Productions

"CANAL+ creative aid" Award for a short film Una furtiva lagrima, Carlo Vogele, Luxembourg

Tags