Search form

Penguins of Madagascar Leads Animated Daytime Emmy Noms

The National Academy of Television Arts & Sciences (NATAS) today announced the nominees for the 38th Annual Daytime Entertainment Emmy Awards.

The National Academy of Television Arts & Sciences (NATAS) today announced the nominees for the 38th Annual Daytime Entertainment Emmy Awards. PENGUINS OF MADAGASCAR led the animated programming nominees with eight. TRANSFORMERS PRIME was next with six.

Below is a list of animation-related categories:

Outstanding Children's Animated Program

THE BACKYARDIGANS - NickelodeonExecutive ProducerJanice Burgess

Co-Executive ProducersRobert ScullJonny Belt

Supervising ProducersPam LehnScott DyerEllen Martin

ProducerLynne Warner

Line ProducersJennifer HillSara Kamen

Curious George - PBSExecutive ProducersEllen CockrillRon HowardCarol GreenwaldDorothea GillimJon ShapiroBrian GrazerDavid Kirschner

Coordinating ProducerPaul HigginsMatthew Baughman

Series ProducerJacqui Deegan

ProducerDavid Wilcox

Co-ProducerShare Stallings

Dinosaur Train - PBSExecutive ProducersHalle StanfordCraig BartlettLisa HensonBrian Henson

Co-Executive ProducersJyotirmoy SahaWong Kok Cheong

ProducerSue Bea Montgomery

Penguins of Madagascar - NickelodeonExecutive ProducersRobert SchooleyMark McCorkle

Co-Executive Producer, ProducerBret Haaland

Supervising ProducerChris Neuhahn

ProducersDean HoffDina Buteyn

Sid the Science Kid - PBSExecutive ProducersHalle StanfordBradley ZweigLisa HensonJoyce Campbell

ProducerChris Plourde

Outstanding Children's Series

The Electric Company - PBSExecutive ProducerKaren Fowler

Co-Executive ProducerWillie Reale

Coordinating ProducerCarol Klein

ProducersScott CameronDionne Nosek

Line ProducerMark Santora

FETCH! with Ruff Ruffman - PBSExecutive ProducerKate Taylor

Coordinating ProducerEric Handler

ProducerMarcy Gunther

Series ProducerPaul Serafini

Jack Hanna's Into the Wild - SYNDICATEDExecutive ProducersJack HannaGuy Nickerson

Supervising ProducerElaine Pugliese

Line ProducerCyndie Nickerson

SciGirls - PBSVice President, National ProductionsGerald Richman

Executive ProducerRichard C. Hudson

ProducersLisa RegallaEmily StevensJoan FreeseAshleigh V. RoweAngie PrindleAngela Ewald

Line ProducerJoan O'Brien

Series ProducerKathleen Shugrue

New Approaches - Daytime Children's

Fizzy's Lunch Lab - PBSCo-Executive ProducersDave SchlafmanEvan Sussman

Nickelodeon Presents History and Heritage - Nickelodeon Executive ProducerKay Wilson Stallings

ProducerElly Kramer

Web ProducersPeter FederTanya Van CourtAbby Pecoriello

DirectorGarson Yu

WritersKerri GrantKimberly Chalmers

AFX CompositorsObi OnyejekweJoseph Ryan

Director and AnimatorSaxton Moore

MusicJim StaufferAhmir Thompson

Voice TalentJared KlegarLily CosgroveLenique VincentTeddy Walsh

SciGirls - PBSVice President, National ProductionsGerald Richman

Executive ProducerRichard C. Hudson

ProducersAngela EwaldDana MannionAngie PrindleAshleigh V. RoweLisa Regalla

Web ProducerJoan Freese

Art DirectorYJ Kim

Creative DirectorMichael Bruza

Line ProducerJoan O'Brien

Managing ProducerEmily Stevens

Series ProducerKathleen Shugrue

Tech LeadNiilo Tippler

Technical DirectorRyan Ring

Outstanding Pre-School Children's Series

Between the Lions - PBSExecutive ProducersJudith StoiaBrigid SullivanChristopher CerfNorman StilesMarie Antoon

Series ProducerBeth Kirsch

ProducersLisa SimonScott Colwell

Coordinating ProducersBill BernerChris CardilloRachel Ford

Disney Mickey Mouse Clubhouse - Disney ChannelExecutive ProducerRob LaDuca

Line ProducerBradley Bowlen

Sesame Street    PBSExecutive ProducerCarol-Lynn Parente

Senior ProducerTim Carter

Coordinating ProducerApril Chadderdon

ProducersBenjamin LehmannMelissa Dino

Line ProducerStephanie Longardo

Yo Gabba Gabba! - NickelodeonExecutive ProducersMichael PolisJon Berret

CreatorsChristian JacobsScott Schultz

ProducerRitamarie Peruggi

Talent ProducerJustin Lyon

Line ProducerIrene Diaz Oncley

Outstanding Special Class Animated Program

Back at the Barnyard - NickelodeonExecutive ProducerSteve Oedekerk

Co-Executive ProducerJed Spingarn

ProducerPaul Marshal

Line ProducerKyle Jolly

Fanboy and Chum Chum - NickelodeonExecutive ProducersEric RoblesSteve TompkinsFred Seibert

Supervising ProducersShaun CashmanJason Meier

ProducersTherese TrujilloDean Hoff

Line ProducerMacGregor Middleton

Outstanding Performer In An Animated Program

Bill Farmer, as GoofyDisney Mickey Mouse Clubhouse - Disney Channel

Danny Jacobs, as King JulienPenguins of Madagascar - Nickelodeon

Tom McGrath, as SkipperPenguins of Madagascar - Nickelodeon

Martin Short, as The Cat in the HatThe Cat in the Hat Knows a Lot About That! - PBS

Peter Cullen, as Optimus PrimeTransformers Prime - The Hub

Steven Tyler, as The Mad HatterThe Wonder Pets! - Nickelodeon

Outstanding Directing In An Animated Program

Disney Kick Buttowski - DisneyXDDirectorsChris SavinoSherm Cohen

Fanboy and Chum Chum - NickelodeonDirectorsBrian SheesleyJim SchumannRussell Calabrese

Voice DirectorGinny McSwain

Martha Speaks - PBSSupervising DirectorDallas Parker

Co-DirectorColleen Holub

Voice DirectorTerry Klassen

Penguins of Madagascar - NickelodeonSupervising DirectorNick Filippi

DirectorsChristo StambolievDave Knott

Voice DirectorLisa Schaffer

Toot & Puddle - NICK Jr.DirectorChristian Larocque

Animation DirectorsGraham MacDonaldEmmanuelle Gignac

Voice DirectorDee Shipley

Transformers Prime - The HubSupervising Director, DirectorDavid Hartman

DirectorsShaunt NigoghossianTodd WatermanVinton Heuck

Voice DirectorSusan Blu

Outstanding Individual Achievement in Animation

WINNERS

"Diamond" Dave Merritt, Background DesignToot & Puddle - Nick Jr.

Vince Toyama, Background DesignTransformers Prime - The Hub

Christophe Vacher, Color DesignTransformers Prime - The Hub

Kaz Aizawa, Background PainterT.U.F.F. Puppy - Nickelodeon

Outstanding Achievement in Main Title and Graphic Design

Dora the Explorer - NickelodeonAnimators/ArtistsGary GarzaOsamu ShishimeJill DadducciJohn Roumieh

DesignerEdwin Baker

ProducerDan Smith

Stop Motion DirectorNathan Boey

The Electric Company - PBSGraphics Producer, Creative Director - GraphicsTodd Rutt

Graphic ArtistEd MundyAshanti Miller

Graphic Artist, Designer, Animation LeadGloria Lau

3D AnimatorDana Han-Klein

Composite ArtistMike Burgoyne

VFX Supervisor/ LeadPeter Gagnon

FETCH! with Ruff Ruffman - PBSCreative Director - GraphicsPeter Lyons

Graphic ArtistBruce Walker

Title DesignerBruce Alcock

Pictureka - The HubTitle DesignersTerry ScottMatthew DadayMatthew Melone

Lead AnimatorLiz Skaggs

Team Umizoomi - Nick Jr.Title Designer, Design DirectorSoo Kim

Animation DirectorSteven Conner

Lead CG ArtistFrank Grecco

Lead DesignerDino Alberto

Lead Drawn AnimatorJared Deal

Today Show - NBCGraphic ArtistsPatrick McGlynnJason KrilovichMark PerriconeChristopher JamrosDavid LawsonSusan BurgosRobert SamartinoAnne ElbaqaliTara DonnellyBill AffatigatoLouis VianaEllen PaikEddy PetersenJune ShiikiBarry HerznerDoug Vitarelli

3D Graphic DirectorCleber Redondo

Graphic Art DirectorCarlos Rodriguez

Graphic Lead ArtistsGary PetriniSima MalahKevin HaleRichard Gordon

Managing Art DirectorMillie Verastegui-Hester

Senior AnimatorWilliam HonkanenMagda StenzelPeter Krugman

Outstanding Achievement in Music Direction And Composition

Between the Lions - PBSMusic Director, ComposerPaul Jacobs

ComposersSarah DurkeeChristopher Cerf

Disney Mickey Mouse Clubhouse - Disney ChannelMusic DirectorsMike HimelsteinMike Turner

The Garfield Show - Cartoon NetworkMusic Director, ComposerLaurent Bertaud

Music Director, ComposerJean-Christophe Prudhomme

Penguins of Madagascar - NickelodeonComposerAdam Berry

Transformers Prime - The HubComposerBrian Tyler

The Wonder Pets! - NickelodeonMusic DirectorJeffrey Lesser

Lead ComposerLarry Hochman

ComposerJ Walter Hawkes

Outstanding Achievement in Sound Editing - Live Action and Animation

Biz Kid$ - PBSMusic EditorThomas McGurk

Sound EditorsSam GrayDave Howe

Sound Effects EditorMike McAuliffe

The Electric Company - PBSSupervising Sound EditorJoe Franco

Sound EditorMatt Longoria

Dialogue EditorJeff Malinowski

Hot Wheels Battle Force 5 - Cartoon NetworkSound EditorsJeff DavisJonny Ludgate

Dialogue EditorGordon Sproule

Penguins of Madagascar - NickelodeonSupervising Sound EditorsJames LiftonPaulette Lifton

Music EditorDominick Certo

Sound Effects EditorsIan NyesteMatt HallLawrence Reyes

WordGirl - PBSDialogue EditorPatrick Downie

Music Editor, Sound DesignerJoe Pleiman

Outstanding Achievement in Sound Mixing - Live Action and Animation

Between the Lions - PBSProduction MixersNick CiprianoJoe FrancoJeff MalinowskiJared O'ConnellJohn ZanakisMatt Longoria

Private Sessions - A&EProduction MixersBlake NortonCarlos HernandezDonal Hodgson

Sesame Street - PBSProduction MixerRoger Stauss

Re-Recording MixersMichael CroiterMichael BarrettDick Maitland

Outstanding Writing In Animation

Arthur - PBSExecutive Story EditorPeter Hirsch

WritersGentry MenzelDavid Steven CohenP. Kevin StraderJonathan Greenberg

Back at the Barnyard - NickelodeonWritersGene GrilloTom SheppardDan Serafin

Dinosaur Train - PBSWritersCraig BartlettJoe PurdyElise Allen

Penguins of Madagascar - NickelodeonWritersBrandon SawyerBill MotzBob Roth

Transformers Prime - The HubWriter/ProducerDuane Capizzi

WritersSteven MelchingNicole DubucJoseph KuhrMarsha Griffin

WordGirl - PBSHead WriterTom Martin

WritersEric LedginJack FerraioloJohn HussRyan RaddatzCarla Filisha

Outstanding Writing In A Children's Series

The Electric Company - PBSHead WriterWillie Reale

WritersAdam PeltzmanDeirdre O'Connor

Sesame Street - PBSHead WriterJoey Mazzarino

WritersJohn WeidmanChristine FerraroEmily KingsleyMolly BoylanBelinda WardJudy FreudbergLuis SanteiroAnnie Evans

Outstanding Casting for an Animated Series

Disney Kick Buttowski - DisneyXDCasting DirectorAaron Drown

Fanboy and Chum Chum - NickelodeonCasting DirectorMeredith Layne

Penguins of Madagascar - NickelodeonCasting DirectorMeredith Layne

Rick DeMott's picture

___________
Rick DeMott
Animation World Network
Director of Content
Creator of Rick's Flicks Picks