Search form

PBS Leads Kids Categories at Creative Arts Daytime Emmy Awards

PBS leads once again in the children’s categories at the Daytime Emmy Awards, claiming 12 wins in the Creative Arts segment at the 41st annual awards show; Nickelodeon is close behind with 10 awards, followed by The Hub with six wins, Cartoon Network with two and Disney Channel with one.

PBS led once again in the children’s categories at the Daytime Emmy Awards, claiming 12 wins in the Creative Arts segment at the 41st annual awards show, which took place Friday night at a ceremony at the Westin Bonaventure in downtown Los Angeles.

Nickelodeon was close behind with 10 awards, followed by The Hub with six wins, Cartoon Network with two and Disney Channel with one.

Sesame Street garnered six awards in total, the most among all daytime shows, including wins for best children’s preschool series and writing for a children’s series.

Other multiple winners in the kid’s categories were Peg + Cat (PBS), which won three awards including outstanding preschool children’s animated program, and Nickelodeon’s Peter Rabbit which also grabbed three awards including individual achievement wins for storyboarding and background design.

The Hub Network’s R.L. Stine’s The Haunting Hour The Series grabbed the outstanding children’s series award, while Cartoon Network series Star Wars: The Clone Wars earned two wins.

Here are some of the key wins in the children’s categories:

Outstanding Children’s Animated Program
Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (Nickelodeon)

Outstanding Children’s Series
R.L. Stine’s The Haunting Hour The Series (The HUB)

Outstanding Children’s Preschool Animated Series
Peg + Cat (PBS)

Outstanding Children’s Preschool Series
Sesame Street (PBS)

Outstanding Special Class Animated Program
Star Wars: The Clone Wars (Cartoon Network)

Outstanding Individual Achievement in Animation (winners determined in previously conducted Juried Panel judging).

  • Ernie Gilbert, Character Design, T.U.F.F. Puppy, Nickelodeon
  • Eddie Gribbin, Background Design, Peter Rabbit, Nickelodeon
  • Marten Jonmark, Storyboard, Peter Rabbit, Nickelodeon
  • Jose Lopez, Character Design, Transformers Prime Beast Hunters, HUB Network
  • Yasuhiro Motoda, Character Animator, Transformers Prime Beast Hunters, HUB Network
  • Jennifer Oxley, Production Design, Peg+Cat, PBS
  • Stephen Robinson, Production Design, Peter Rabbit, Nickelodeon
  • Christopher Voy, Color, Star Wars: The Clone Wars, Cartoon Network

Outstanding Performer in a Children’s Series
Jessica Honor Carleton, as Snail, Mouse, Monster, Cow and Lion – Green Screen Adventures (MeTV)

Outstanding Performer in an Animated Program
Hayley Faith Negrin, as Peg – Peg + Cat (PBS)

Outstanding Writing in an Animated Program
Arthur (PBS)

Outstanding Writing in a Children’s Series
Sesame Street (PBS)

Outstanding Directing in an Animated Program
The Scarecrow (YouTube.com)

Outstanding Writing in a Preschool Animated Program
Bubble Guppies (Nickelodeon)

Outstanding Original Song – Main Title and Promo
Sofia the First (Disney Channel)

Outstanding Achievement in Sound Mixing – Animation
Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (Nickelodeon)

Outstanding Achievement in Sound Editing – Animation
SpongeBob SquarePants (Nickelodeon)

Visit daytimeemmys.net for a full list of the winners.

Source: Academy of Television Arts & Sciences