Search form

Left 4 Dead, Iron Man Win at ELAN Awards

At the third annual ELAN Awards, LEFT 4 DEAD won four out of the nine videogame categories. IRON MAN won for best vfx film and WALL-E was chosen for best animated feature.

A full list of winners is as follows:

Video Game Nominees

Video Game Of The Year

LEFT 4 DEADValve

Best Console Game

FALLOUT 3Bethesda Softworks -- Todd Howard, Game Director; Emil Pagliarulo, Lead Designer & Writer; Gavin Carter, Lead Producer

LEFT 4 DEADValve

Best PC Game

LEFT 4 DEADValve

Best Casual/Arcade Game

MYSTERY CASE FILES: RETURN TO RAVENHEARSTBig Fish Games -- Pat Wylie, Adrian Woods, Chris Campbell, Producer

Best Mobile/Handheld Game

CLUB PENGUIN: ELITE PENGUIN FORCE (Handheld)1st Playable Productios/Disney Interactive -- Tobi Saulnier, Founder & CEO, 1st Playable Productions; Zhenelle Falk, Producer/ Designer; Andrew Carroll, Lead Programmer; Ian McConahey Stead, Lead Artist

Best Sound in a Video Game Production

Mike Larson, Audio Director; Steve Jablonsky, Composer; Jamey Scott, Sound Designer; Joey Kuras, Sound DesignerGEARS OF WAR 2Epic Games, Microsoft

Best Art Direction

Istvan Pely, Lead ArtistFALLOUT 3Bethesda Softworks

Best Game Design

Gabe NewellLEFT 4 DEADValve

Outstanding Technical Innovation

Gabe NewellLEFT 4 DEADValve

Animation Nominees

Best Feature-Length Animated Production

WALL-EDisney/Pixar(Selected by children's votes)

Best Animated Television Production

ZEKE'S PADMy Pad Prod's/Avrill Stark Entertainment; Bardel Entertainment Inc./Flying Bark Productions -- Delna Bhesania, Producer; Liz Scully, Producer; Leonard Terhoch, Producer; Avrill Stark, Producer

Best Animated Short Subject

WORLD OF WARCRAFT: WRATH OF THE LICH KING (intro cinematic)Blizzard Entertainment -- Jeff Chamberlain, Director; Phillip Hillenbrand, Producer

Best Director for an Animated Production

Dennis Jackson, Melanie Jackson and Cam LizotteWAPOS BAY: THE SERIESWapos Bay Studio National Film Board of Canada

Best Voice Over in an Animated Production (All genres)

Tom KennySPONGEBOB SQUAREPANTSNickelodeon

Best Character Animation

Graham MacDonald, Animation Director; Emma Gignac, Animation Director; Kim Buck, Animation Supervisor; Justin Sels, Animation SupervisorTOOT & PUDDLEMercury Filmworks/National Geographic Kids Entertainment

Best Art Direction

Zoe Evamy, Senior Art Director; Patricia Atchison, Art DirectorZEKE'S PADMy Pad Prod's/Avrill Stark Entertainment; Bardel Entertainment Inc./Flying Bark Productions

Visual Effects Nominees

Best Visual Effects in a Visual Effect Driven Feature Film

IRON MANThe Embassy VFX, Inc./Ironworks Prod's, Marvel Studios/Paramount PicturesThe Embassy: Winston Helgason, Visual Effects Supervisor; Charlie Bradbury, Visual Effects Producer; Stephen Pepper, Compositing Supervisor; Michael Blackbourn, CG Lead

Best Visual Effects in a Broadcast Series, Miniseries or MOW

TERMINATOR: THE SARAH CONNOR CHRONICLESBartleby Co. and The Halcyon Co. in assoc. with Warner Bros. TelevisionJim Lima, VFX Supervisor; Steve Galich, SFX Coordinator

Best Visual Effects in an Independent/Short Film

ROCK GARDEN: A LOVE STORYPix Ray VFX/Gloryous Production, 2.8 PicturesAndrew Szerszen, VFX Supervisor; Guy Gatenby, Lead Matte-Painter; Michael MacInnis, Lead Composer

Best Visual Effects Shot

MAX PAYNESpin VFX/20th Century FoxJeff Campbell, VFX Supervisor; Eric Doiron, Compositing Supervisor; Mark Schreiber, Lead Animator; Tim Sibley, Lead FX TD

Best Digital Environment

MAX PAYNESpin VFX/20th Century FoxJeff Campbell, VFX Supervisor; Eric Doiron, Compositing Supervisor;Mark Schreiber, Lead Animator; Tim Sibley, Lead FX TD

Best Animated Character

THE CHRONICLES OF NARNIA: PRINCE CASPIANMPC/Walt Disney and Walden MediaGreg Fisher, Animation Supervisor; Peta Bayley, Lead Animator; Julio del Rio Hernandez, Lead Animator; Tom Reed, Head of Rigging

Student Nominees

Best Student Video Game

DEGUIYU MASTERS OF DIGITAL MEDIACentre for Digital Media, GNW, (Vancouver, British Columbia, Canada)Bryant DJ Davey, Xbox Director; Su Yon Sohn, Web Presence Director; Liam Kelly, Support

Best Student Animated Production

SNAREDAlgonquin College Animation Program (Ottawa, Ontario, Canada)

Best Visual Effects in a Student Project

Winner: SPACE BARLost Boys Learning (Comox, British Columbia, Canada)George Kyparissous

Tags 
randomness