Search form

Gemini Nominees Announced

The 17th Annual Gemini Awards, celebrating excellence in Canadian English-language television, announced their nominations on September 24, 2002. The nominees for Best Animated Program or Series are: AAAGH! IT'S THE MR. HELL SHOW!, ANGELA ANACONDA, ECKHART SERIES III, THE SANTA CLAUS BROTHERS and YVON OF THE YUKON. IN THE Best Pre-School Program or Series animated showsCAILLOU, MAGGIE AND THE FEROCIOUS BEAST and WUMPA'S WORLD are nominated alongside the live-action/ puppetry series SCOOP AND DOOZIE and THE NOOK COUNTING NETWORK. The Best Visual Effects Nominees are: GENE RODDENBERRY'S ANDROMEDA, GENE RODDENBERRY'S EARTH: FINAL CONFLICT SEASON V, STARGATE SG-1, TALES FROM THE NEVERENDING STORY: THE RESURRECTION and VOYAGE OF THE UNICORN: EPISODE 1.

The Gemini Awards will take place November 2-4, 2002. Below you will find detailed information about the nominees:

Best Animated Program or Series

AAAGH! IT'S THE MR. HELL SHOW!

Produced by Christopher Brough, J. Falconer(Sextant Entertainment Group Inc., Peafur Productions)

ANGELA ANACONDA

Produced by Beth Stevenson, Neil Court, Steve Denure, JoannaFerrone, Kym Hyde, John Mariella, Sue Rose(Decode Entertainment Inc., CORE Digital Pictures)

ECKHART SERIES III

Produced by Nancy Chapelle, Dave Beatty, Steven Ching, Kevin Gillis,Gretha Rose, Lawrie Rotenberg(Catalyst Entertainment, Cellar Door Productions, AnimationServices)

THE SANTA CLAUS BROTHERS

Produced by Michael Hirsh, Michael Bedard, Elizabeth Daro, PamLehn, Mark Lieber, Patrick Loubert, Clive Smith(Nelvana Limited)

YVON OF THE YUKON

Produced by Blair Peters, Kathy Antonsen-Rocchio, Chris Bartleman(Studio B Productions, In association with, YTV)

Best Pre-School Program or Series

CAILLOU

Produced by Peter Moss, Cassandra Schafhausen(CINAR Corporation, In association with, Teletoon)

MAGGIE AND THE FEROCIOUS BEAST

Produced by Michael Hirsh, Patricia Burns, Marianne Culbert, StephenHodgins, Patrick Loubert, Betty Paraskevas, MichaelParaskevas, Clive Smith, Cynthia Taylor(Nelvana Limited)

SCOOP AND DOOZIE 3

Produced by Romney Grant(Queen Bee Productions Ltd.)

THE NOOK COUNTING NETWORK

Produced by. Karen Young, Marney Berube, Gisele Corinthios, LauraJames, Marie McCann(TVOntario)

WUMPA'S WORLD

Produced by Luc Martineau, Greg Dummett(Cite Amerique Cinema TV Inc.)

Best Visual Effects

GENE RODDENBERRY'S ANDROMEDA "The Widening Gyre" Jim Finn, Geoff Anderson, Roberto Biagi, Tom Tennisco

GENE RODDENBERRY'S EARTH: FINAL CONFLICT SEASON V "Unearthed" Derek Lang, Ian Britton, Graham Cunningham, Steve D'Onofrio, Ariel Joson, Jeffrey Krebbs, Brian Lui, Stephen Roloff.

STARGATE SG-1 "Enemies" James Tichenor, Tom Brydon, Doug Campbell, Michelle Comens, Shannon Gurney, Brian Harder, Craig Van Den Biggelaar, Bruce Woloshyn, Kyle Yoneda

TALES FROM THE NEVERENDING STORY: THE RESURRECTION Benoit Briare, Patrick Faille, Nathalie Girard, Balin Hewitt

VOYAGE OF THE UNICORN: EPISODE 1Lee Wilson, Winston Helgason, Stephen Pepper, Simon van de Lagemaat

Tags 
randomness