Eisner Award Nominees Announced

The 2009 Eisner Awards nominees were announced on Wednesday. Ballots with this year's nominees will be going out in mid-April to comics creators, editors, publishers, and retailers. A downloadable PDF of the ballot will also be available online, and a special website has been set up for online voting. The results in all categories will be announced in a gala awards ceremony on the evening of Friday, July 24 at Comic-Con International.

Best Short Story-- "Actual Size" by Chris Ware, in KRAMERS ERGOT 7 (Buenaventura Press)-- "Chechen War, Chechen Women," by Joe Sacco, in I Live Here (Pantheon)-- "Freaks," by Laura Park, in SUPERIOR SHOWCASE #3 (AdHouse)-- "Glenn Ganges in 'Pulverize,'" by Kevin Huizenga, in GANGES #2 (Fantagraphics)-- "Murder He Wrote," by Ian Boothby, Nina Matsumoto, and Andrew Pepoy, in THE SIMPSONS' TREEHOUSE OF HORROR #14 (Bongo)

Best Continuing Series-- ALL STAR SUPERMAN. by Grant Morrison and Frank Quitely (DC)-- FABLES, by Bill Willingham, Mark Buckingham, Steve Leialoha, Niko Henrichon, Andrew Pepoy, and Peter Gross (Vertigo/DC)-- NAOKI URASAWA'S MONSTER, by Naoki Urasawa (Viz)-- THOR, by J. Michael Straczynski, Olivier Coipel, Mark Morales, and various (Marvel)-- USAGI YOJIMBO, by Stan Sakai (Dark Horse)

Best Limited Series-- GROO: HELL ON EARTH, by Sergio Aragones and Mark Evanier (Dark Horse)-- HELLBOY: THE CROOKED MAN, by Mike Mignola and Richard Corben (Dark Horse)-- LOCKE & KEY, by Joe Hill and Gabriel Rodriguez (IDW)-- OMEGA THE UNKNOWN, by Jonathan Lethem, Karl Rusnak, and Farel Dalrymple (Marvel)-- THE TWELVE, by J. Michael Straczynski and Chris Weston (Marvel)

Best New Series-- AIR, by. G. Willow Wilson and M. K. Perker (Vertigo/DC)-- ECHO, by Terry Moore (Abstract Studio)-- INVINCIBLE IRON MAN, by Matt Fraction and Salvador Larocca (Marvel)-- MADAME XANADU, by Matt Wagner, Amy Reeder Hadley, and Richard Friend (Vertigo/DC)-- UNKNOWN SOLDIER, by Joshua Dysart and Alberto Ponticelli (Vertigo/DC)

Best Publication for Kids-- AMULET, BOOK 1: THE STONEKEEPER, by Kazu Kabuishi (Scholastic Graphix)-- COWA! by Akira Toriyama (Viz)-- PRINCESS AT MIDNIGHT, by Andi Watson (Image)-- STINKY, by Eleanor Davis (RAW Junior)-- TINY TITANS, by Art Baltazar and Franco (DC)

Best Publication for Teens/Tweens-- CORALINE, by Neil Gaiman, adapted by P. Craig Russell (HarperCollins Children's Books)-- CROGAN'S VENGEANCE, by Chris Schweizer (Oni)-- THE GOOD NEIGHBORS, BOOK 1: KIN, by Holly Black and Ted Naifeh (Scholastic Graphix)-- RAPUNZEL'S REVENGE, by Shannon and Dean Hale and Nathan Hale (Bloomsbury Children's Books)-- SKIM, by Mariko Tamaki and Jillian Tamaki (Groundwood Books)

Best Humor Publication-- ARSENIC LULLABY PULP EDITION NO. ZERO, by Douglas Paszkiewicz (Arsenic Lullaby)-- CHUMBLE SPUZZ, by Ethan Nicolle (SLG)-- HERBIE ARCHIVES, by "Sean O'Shea" (Richard E. Hughes) and Ogden Whitney (Dark Horse)-- PETEY AND PUSSY, by John Kerschbaum (Fantagraphics)-- WONDERMARK: BEARDS OF OUR FOREFATHERS, by David Malki (Dark Horse)

Best Anthology-- AN ANTHOLOGY OF GRAPHIC FICTION, CARTOONS, AND TRUE STORIES, Vol. 2, edited by Ivan Brunetti (Yale University Press)-- BEST AMERICAN COMICS 2008, edited by Lynda Barry (Houghton Mifflin)-- COMIC BOOK TATTOO: NARRATIVE ART INSPIRED BY THE LYRICS AND MUSIC OF TORI AMOS, edited by Rantz Hoseley (Image)-- KRAMERS ERGOT 7, edited by Sammy Harkham (Buenaventura Press)-- MYSPACE DARK HORSE PRESENTS, edited by Scott Allie and Sierra Hahn (Dark Horse)

Best Digital Comic-- BODYWORLD, by Dash Shaw, www.dashshaw.com-- FINDER, by Carla Speed McNeil, www.shadowlinecomics.com/webcomics/#/finder/-- THE LADY'S MURDER, by Eliza Frye, theladysmurder.elizafrye.com-- SPEAK NO EVIL, by Elan Trinidad, www.theoryofeverythingcomics.com/SNE/ | Mirror Site-- VS. by Alexis Sottile & Joe Infurnari, www.smithmag.net/nextdoorneighbor/2008/12/08/story-18/

Best Reality-Based Work-- ALAN'S WAR, by Emmanuel Guibert (First Second) -- BLUE PILLS: A POSITIVE LOVE STORY, by Frederik Peeters (Houghton Mifflin)-- FISHTOWN, by Kevin Colden (IDW)-- A TREASURY OF XXTH CENTURY MURDER: THE LINDBERGH CHILD, by Rick Geary (NBM)-- WHAT IT IS, by Lynda Barry (Drawn & Quarterly)

Best Graphic Album -- New-- ALAN'S WAR, by Emmanuel Guibert (First Second) -- PAUL GOES FISHING, by Michel Rabagliati (Drawn & Quarterly)-- SKIM, by Mariko Tamaki and Jillian Tamaki (Groundwood Books)-- SWALLOW ME WHOLE, by Nate Powell (Top Shelf)-- THREE SHADOWS, by Cyril Pedrosa (First Second)

Best Graphic Album -- Reprint-- BERLIN BOOK 2: CITY OF SMOKE, by Jason Lutes (Drawn & Quarterly)-- HELLBOY LIBRARY EDITION, Vols. 1 and 2, by Mike Mignola (Dark Horse)-- SAM & MAX SURFIN' THE HIGHWAY Anniversary Edition HC, by Steve Purcell (Telltale Games)-- SKYSCRAPERS OF THE MIDWEST, by Joshua W. Cotter (AdHouse)-- THE UMBRELLA ACADEMY, VOL. 1: APOCALYPSE SUITE deluxe edition, by Gerard Way and Gabriel Ba (Dark Horse)

Best Archival Collection/Project -- Strips-- THE COMPLETE LITTLE ORPHAN ANNIE, by Harold Gray (IDW)-- EXPLAINERS, by Jules Feiffer (Fantagraphics)-- LITTLE NEMO IN SLUMBERLAND, MANY MORE SPLENDID SUNDAYS, by Winsor McCay (Sunday Press Books)-- SCORCHY SMITH AND THE ART OF NOEL SICKLES, (IDW)-- WILLIE & JOE, by Bill Mauldin (Fantagraphics)

Best Archival Collection/Project -- Comic Books-- BREAKDOWNS: PORTRAIT OF THE ARTIST AS A YOUNG %@&*! by Art Spiegelman (Pantheon)-- CREEPY ARCHIVES, by various (Dark Horse)-- ELEKTRA OMNIBUS, by Frank Miller and Bill Sienkiewicz (Marvel)-- GOOD-BYE, by Yoshihiro Tatsumi (Drawn & Quarterly)-- HERBIE ARCHIVES, by "Sean O'Shea" (Richard E. Hughes) and Ogden Whitney (Dark Horse)

Best U.S. Edition of International Material-- ALAN'S WAR, by Emmanuel Guibert (First Second)-- GUS AND HIS GANG, by Chris Blain (First Second) -- THE LAST MUSKETEER, by Jason (Fantagraphics)-- THE RABBI'S CAT 2, by Joann Sfar (Pantheon)-- TAMARA DREWE, by Posy Simmonds (Mariner/Houghton Mifflin)

Best U.S. Edition of International Material -- Japan-- CAT EYED BOY, by Kazuo Umezu (Viz)-- DORORO, by Osamu Tezuka (Vertical)-- NAOKI URASAWA'S MONSTER, by Naoki Urasawa (Viz)-- THE QUEST FOR THE MISSING GIRL, by Jiro Taniguchi (Fanfare/Ponent Mon)-- SOLANIN, by Inio Asano (Viz)

Best Writer-- Joe Hill, LOCK & KEY (IDW)-- J. Michael Straczynski, THOR, THE TWELVE (Marvel)-- Mariko Tamaki, SKIM (Groundwood Books)-- Matt Wagner, ZORRO (Dynamite); MADAME XANADU (Vertigo/DC)-- Bill Willingham, FABLES, HOUSE OF MYSTERY (Vertigo/DC)

Best Writer/Artist-- Ricky Geary, A TREASURY OF XXTH CENTURY MURDER: THE LINDBERGH CHILD (NBM); J. EDGAR HOOVER (Hill & Wang)-- Emmanuel Guibert, ALAN'S WAR (First Second)-- Jason Lutes, BERLIN (Drawn & Quarterly)-- Cyril Pedrosa, THREE SHADOWS (First Second)-- Nate Powell, SWALLOW ME WHOLE (Top Shelf)-- Chris Ware, ACME NOVELTY LIBRARY (Acme)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team-- Gabriel Ba, THE UMBRELLA ACADEMY (Dark Horse)-- Mark Buckingham/Steve Leialoha, FABLES (Vertigo/DC)-- Olivier Coipel/Mark Morales, THOR (Marvel)-- Guy Davis, BPRD (Dark Horse)-- Amy Reeder Hadley/Richard Friend, MADAME XANADU (Vertigo/DC)-- Jillian Tamaki, SKIM (Groundwood Books)

Best Painter/Multimedia Artist-- Lynda Barry, WHAT IT IS (Drawn & Quarterly)-- Eddie Campbell, THE AMAZING REMARKABLE MONSIEUR LEOTARD (First Second)-- Enrico Casarosa, THE VENICE CHRONICLES (Atelier Fio/AdHouse)-- Scott Morse, TIGER! TIGER! TIGER! (Red Window)-- Jill Thompson, MAGIC TRIXIE, MAGIC TRIXIE SLEEPS OVER (HarperCollins Children's Books)

Best Cover Artist-- Gabriel Ba, CASANOVA (Image); THE UMBRELLA ACADEMY (Dark Horse)-- Jo Chen, BUFFY THE VAMPIRE SLAYER, SERENITY (Dark Horse); RUNAWAYS (Marvel)-- Amy Reeder Hadley, MADAME XANADU (Vertigo/DC)-- James Jean, FABLES (Vertigo/DC); THE UMBRELLA ACADEMY (Dark Horse) -- Matt Wagner, ZORRO (Dynamite); GRENDEL: BEHOLD THE DEVIL (Dark Horse)

Best Coloring-- Steve Hamaker, BONE: GHOST CIRCLES, BONE: TREASURE HUNTERS (Scholastic Graphix)-- Trish Mulvihill, JOKER (DC), 100 BULLETS (Vertigo/DC)-- Val Staples, CRIMINAL, INCOGNITO (Marvel Icon)-- Dave Stewart, ABE SAPIEN: THE DROWNING, BPRD, THE GOON, HELLBOY, SOLOMON KANE, THE UNBRELLA ACADEMY (Dark Horse); BODY BAGS (Image); CAPTAIN AMERICA: WHITE (Marvel)-- Chris Ware, ACME NOVELTY LIBRARY #19 (Acme)

Best Lettering-- Farel Dalrymple, OMEGA: THE UNKNOWN (Marvel)-- Jimmy Gownley, AMELIA RULES! (Renaissance)-- Scott Morse, TIGER! TIGER! TIGER! (Red Window)-- Nate Powell, SWALLOW ME WHOLE (Top Shelf)-- Chris Ware, ACME NOVELTY LIBRARY #19 (Acme)

Best Comics-Related Periodical/Journalism-- COMIC BOOK RESOURCES, produced by Jonah Weiland (www.comicbookresources.com)-- THE COMICS JOURNAL, edited by Gary Groth, Michael Dean, and Kristy Valenti (Fantagraphics)-- THE COMICS REPORTER, produced by Tom Spurgeon and Jordan Raphael (www.comicsreporter.com)-- COMICS COMICS, edited by Timothy Hodler and Dan Nadel (www.comicscomicsmag.com) (PictureBox)

Best Comics-Related Book-- BILL MAULDIN: A LIFE UP FRONT, by Todd DePastino (Norton)-- BRUSH WITH PASSION: THE ART AND LIFE OF DAVE STEVENS, edited by Arnie and Cathy Fenner (Underwood)-- DRAWING WORDS AND WRITING PICTURES, by Jessica Abel and Matt Madden (First Second)-- KIRBY: KING OF COMICS, by Mark Evanier (Abrams)-- THE TEN-CENT PLAGUE: THE GREAT COMIC-BOOK SCARE AND HOW IT CHANGED AMERICA, by David Hajdu (Picador/Farrar, Straus & Giroux)

Best Publication Design-- BREAKDOWNS: PORTRAIT OF THE ARTIST AS A YOUNG %@&*! designed by Art Spiegelman (Pantheon)-- COMIC BOOK TATTOO, designed by Tom Muller, art direction by Rantz Hoseley (Image)-- HELLBOY LIBRARY EDITIONS, designed by Cary Grazzini and Mike Mignola (Dark Horse)-- WHAT IT IS, designed by Lynda Barry (Drawn & Quarterly)-- WILLIE AND JOE, designed by Jacob Covey (Fantagraphics)

Tags 
randomness