Dudok de Wit Takes Top Honors At Annecy

The Oscar winner for best short animated film, FATHER AND DAUGHTER, has won the coveted grand prize at the International Festival of Animated Film at Annecy. In an elaborate and festive closing ceremony held on Saturday, June 9, 2001, the awards were handed out by the festivals artistic director, Serge Bromberg.

The Short and Feature Fiction Films jury, made up of Ron Diamond, USA, Florence Miailhe, France, John Dilworth, USA, Françoise Reymond, France and Oscar Grillo, Argentina has awarded:

"Annecy 2001" Grand Prix For Best Animated Short Film

FATHER AND DAUGHTER

Michaël Dudok de Wit

The Netherlands, Great Britain

The Special Jury Award

THE BOY WHO SAW THE ICEBERG

Paul Driessen

Canada

The "Jean-Luc Xiberras" Award For A First Film

PRIVET IS KISLOVODSKA / HELLO FROM KISLOVODSK

Dmitriy Geller

Russia

HASTA LOS HUESOS / DOWN TO THE BONE

René Castillo

Mexico

Special Distinction

INTOLERANCE

Phil Mulloy

Great Britain

STRANGE INVADERS

Cordell Barker

Canada

"Annecy 2001" Grand Prix For Best Animated Feature

MUTANT ALIENS

Bill Plympton

USA

The Jury for TV and Commissioned Films, made up of Estelle Hughes, Great Britain,María Verónica Ramírez, Argentina and Börge Ring, Denmark has awarded:

"Annecy 2001" Grand Prix For Best TV Animation Programme

PANIQUE AU VILLAGE "LE GÂTEAU" / PANIC IN THE VILLAGE "THE CAKE"

Stéphane Aubier, Vincent Patar

Belgium

Award For Best TV Series

THE BIG KNIGHTS "KNIGHTS IN DISTRESS"

Mark Baker, Neville Astley

Great Britain

Distinction For A TV Series

PECOLA "DETECTIVE PECOLA"

Mike Fallows, Dan Wakabayashi, Makoto Iwasaki, Atsushi Miyake

Japan, Canada

Award For The Best TV Special

THE LAST POLAR BEARS

Alan Simpson

Great Britain

Award For A Pilot Series Or TV Special

PINOCCHIO

Enzo d'Aló

Italy

Advertising Film Award

NESTEA "CLOSED"

Dave Borthwick

Great Britain

Award For The Best Animated Sequence

I WALK THE EARTH

Tim Hope

Great Britain

The School and Graduation Films jury, made up of Shelley Page, Great Britain, Michel Ocelot, France and Pentcho Kountchev, Bulgaria has awarded:

Award For Best School Or Graduation Film

GÉRALDINE

Arthur de Pins

France

Special Jury Award

AP 2000 Loïc Bail, Aurélien Delpoux, Sébastien Ebzant, Benjamin Lauwick

France

Special Distinction

COMICS TRIP

Christophe Barnouin, Nathalie Bonnin, Luc Degardin

France

The "Annecy 2001 / Canal J" junior jury for short films, made up of Lucie Martel-Hebrad, Chloé Lamarche, Arthur Viotto and Antoine Iahns, has awarded:

Short Film Award

HASTA LOS HUESOS / DOWN TO THE BONE

René Castillo

Mexico

The "Annecy 2001 / Canal J" junior jury for school and graduation films, made up of Jessica Gesto, Yamuna Paulet, Audrey Gelard and Alys Bareau Le Du,has awarded:

School Or Graduation Film Award

AP 2000

Loïc Bail, Aurélien Delpoux, Sébastien Ebzant, Benjamin Lauwick

France

The FIPRESCI jury, made up of Larissa Malykova, Tsvika Oren and Luk Menten, has awarded:

The FIPRESCI Award

For the innovative form of storytelling, involving the audience in a little boy's inner world

THE BOY WHO SAW THE ICEBERG

Paul Driessen

Canada

FIPRESCI Special Distinction

For its enjoyable and true expression of Mexican tradition regarding death

HASTA LOS HUESOS / DOWN TO THE BONE

René Castillo

Mexico

Audience Award

FATHER AND DAUGHTER

Michaël Dudok de Wit

The Netherlands, Great Britain

Unicef Award

THE TYRANT AND THE CHILD

Jiri Barta

Great Britain, Czech Republic

Mike Gribble Award

MOYA ZHIZN / IT'S MY LIFE

Natalia Berezovaya

Russia

Tags