Search form

Daytime Emmys Honor Curious George, The Batman And More

The 35th Annual Creative Arts & Entertainment Daytime Emmy Awards were presented Friday at a black-tie gala at Frederick P. Rose Hall, Home of Jazz at Lincoln Center in the Time-Warner's Columbus Circle complex in New York City.

More than 1,000 performers, producers and craftspeople involved in daytime television, including drama, talk shows, children's programs, game shows and lifestyle programs from both the East and West Coast congregated at a single ceremony to honor the winners.

Outstanding Children's Animated Program

CURIOUS GEORGE (PBS)Ellen Cockrill, Executive Producer, Brian Grazer, Executive Producer, Carol Greenwald, Executive Producer, David Kirschner, Executive Producer, Jon Shapiro, Executive Producer, Ron Howard, Executive Producer, Jacqui Deegan, Producer, Patty Jausoro, Producer, Paul Higgins, Coordinating Producer

Outstanding Special Class Animated Program

THE BACKYARDIGANS (Nick Jr.)Janice Burgess, Executive Producer, Robert Scull, Executive Producer, Jonny Belt, Co-Executive Producer, Ellen Martin, Supervising Producer, Scott Dyer, Supervising Producer, Tracey Dodokin, Producer, Pam Lehn, Producer, Jennifer Hill, Line Producer

Outstanding Directing In An Animated Program

JAKERS! THE ADVENTURES OF PIGGLEY WINKS (PBS)Jeff Gordon, Director

Outstanding Original Song -- Children's and Animation

FETCH! WITH RUFF RUFFMAN (PBS)Song Title: "FETCH! with Ruff Ruffman Theme Song"Terry Tompkins, Composer, Lyricist, Roc Gagliese, Composer, Steve D'Angelo, Composer, Glen Berger, Lyricist

Outstanding Performer In An Animated Program

DISNEY'S THE EMPEROR'S NEW SCHOOL (Disney Channel)Eartha Kitt as Yzma

Outstanding Pre-School Children's Series

SESAME STREET (PBS)Carol-Lynn Parente, Executive Producer, Kevin Clash, Co-Executive Producer, Melissa Dino, Producer, Crystal Whaley, Producer, Tim Carter, Producer, April Chadderdon, Line Producer

Outstanding Achievement in Sound Editing -- Live Action and Animation

THE BATMAN (Kids' WB)Tom Syslo, Supervising Sound Editor, Timothy Borquez, MPSE, Supervising Sound Editor, Tony Orozco, Sound Editor, Erik Foreman, Sound Editor, Eric Freeman, Sound Editor, Doug Andorka, Sound Editor, Keith Dickens, Sound Editor, Mark Keatts, Adr Editor, Michael Garcia, Dialogue Editor, Mark Keefer, Dialogue Editor

Outstanding Achievement in Sound Mixing -- Live Action and Animation

THE BATMAN (Kids' WB)Eric Freeman, CAS, Re-Recording Mixer, Timothy Borquez, CAS, Re-Recording Mixer, Doug Andorka, Re-Recording Mixer

Outstanding Writing In Animation

PEEP AND THE BIG WIDE WORLD (Discovery Kids)Kathy Waugh, Head Writer, Joe Fallon, Writer, Glen Berger, Writer, Peter K. Hirsch, WriterWORDGIRL (PBS)Jack Ferraiolo, Head Writer, Peggy Nicoll, Writer

New Approaches -- Daytime Children's

I GOT A ROCKET (Kabillion)Marc Gabizon, Executive Producer, Romy Roolf, Executive Producer, Josh Fisher, Producer, Allan Rennagel, Producer, Kabillion, Anthony Gaud, Creative Executive, Kabillion, Keith Goodman, Flash, Programmer, Thom Porter, Director Of Technology, Leslie Saiz, Director Of Creative & Online Production, Glenn Kirkpatrick, Director, Mike Young, Executive Producer, Jo Boag, Creative Producer, Bill Schultz, Executive Producer, Ben Townsend, Producer, Cary Silver, Producer, Stevan Levy, Producer, Kabillion, Liz Young, Executive Producer, Suzanne Ryan, Executive Producer, Sebastian Debertin, Executive Producer, Stuart Cunningham, Line Producer

Individual Achievement in Animation

EL TIGRE (Nickelodeon)Sandra Equihua, Character DesignerWOW! WOW! WUBBZY (Nickelodeon)Bob Boyle, Production DesignerGROWING UP CREEPY (Discovery Kids)Peter Ferk, Storyboard Artist

randomness