Daytime Emmy Nominations Announced

Six animated series were nominated for Daytime Emmy awards this year, including PBS’s “Curious George,” “Peep & The Big Wide World” and “Sid the Science Kid,” and Nickelodeon’s “Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness,” “Penguins of Madagascar” and “SpongeBob SquarePants.”

New York, NY --

The National Academy of Television Arts & Sciences (NATAS) announced the nominees for the 39th Annual Daytime Entertainment Emmy Awards.

The Daytime Entertainment Emmy Awards recognize outstanding achievement in all fields of daytime television production and are presented to individuals and programs broadcast from 2:00 a.m.-6:00 p.m. during the 2011 calendar year.  This year’s gala will be held at the prestigious Beverly Hilton Hotel on Saturday, June 23rd, 2012 in Beverly Hills, CA.

The Daytime Creative Arts Emmy Awards gala, which honors the crafts behind the many shows that grace the Daytime genre will return to the Westin Bonaventure Hotel in Los Angeles on Sunday, June 17th, 2012.

The 39th Annual Daytime Emmy Awards is a presentation of the National Academy of Television Arts & Sciences in cooperation with the Academy of Television Arts and Sciences. 

A full list of all nominees in all categories can be downloaded from the ATAS website: www.emmyonline.tv.

OUTSTANDING CHILDREN'S ANIMATED PROGRAM

Curious GeorgePBS Dorothea Gillim, Executive Producer Carol Greenwald, Executive Producer Ellen Cockrill, Executive Producer Ron Howard, Executive Producer Brian Grazer, Executive Producer David Kirschner, Executive Producer Jon Shapiro, Executive Producer Paul Higgins, Coordinating Producer Matthew Baughman, Coordinating Producer David Wilcox, Producer Share Stallings, Co-Producer Jacqui Deegan, Series Producer

Kung Fu Panda: Legends of AwesomenessNickelodeon Peter Hastings, Executive Producer Cheryl Holliday, Executive Producer Bret Haaland, Supervising Producer Randy Dormans, Supervising Producer Dean Hoff, Producer Andrew Huebner, Producer

Peep & The Big Wide WorldPBS Kate Taylor, Executive Producer Vince Commisso, Producer Marisa Wolsky, Producer Geoff Adams, Producer Kathy Waugh, Creative Producer Mike Warga, Line Producer

Penguins of MadagascarNickelodeon Bret Haaland, Executive Producer Mark McCorkle, Executive Producer Bob Schooley, Executive Producer Nick Filippi, Co-Executive Producer Chris Neuhahn, Supervising Producer Ant Ward, Supervising Producer Andrew Huebner, Producer

Sid the Science KidPBS Lisa Henson, Executive Producer Halle Stanford, Executive Producer Bradley Zweig, Executive Producer Joyce Campbell, Executive Producer Chris Plourde, Producer

SpongeBob SquarePantsNickelodeon Stephen Hillenburg, Executive Producer Paul Tibbitt, Executive Producer Jennie Hammond, Line Producer

OUTSTANDING PRE-SCHOOL CHILDREN’S SERIES

3rd & Bird!Disney Channel Josh Selig, Executive Producer Heather Tilert, Supervising Producer Shannon Quinlan, Producer Fred Weinberg, Producer Tom Brown, Producer Sharon Gomes Thomas, Line Producer

Sesame StreetPBS Carol-Lynn Parente, Executive Producer Kevin Clash, Co-Executive Producer Tim Carter, Senior Producer April Coleman, Coordinating Producer Ben Lehmann, Producer Melissa Dino, Producer Stephanie Longardo, Line Producer

Super WHY!PBS Samantha Freeman, Executive Producer Steven DeNure, Executive Producer Anne Loi, Executive Producer Angela Santomero, Executive Producer Wendy Harris, Co-Executive Producer Janice Walker, Producer Kellie Dalton, Line Producer

The Wonder Pets!Nickelodeon Josh Selig, Executive Producer Mason Rather, Supervising Producer Melanie Pal, Producer Tom Brown, Producer Sharon Thomas, Line Producer

Yo Gabba Gabba!Nickelodeon Jon Berrett, Executive Producer Michael Polis, Executive Producer Ritamarie Peruggi, Producer Justin Lyon, Producer Irene Diaz Oncley, Line Producer Christian Jacobs, Creator Scott Schultz, Creator Kevin Suhko Lee, Animation Producer

OUTSTANDING SPECIAL CLASS ANIMATED PROGRAM

Fanboy and Chum ChumNickelodeon Eric Robles, Executive Producer Steve Tompkins, Executive Producer Fred Seibert, Executive Producer Jason Meier, Supervising Producer Macgregor Middleton, Line Producer

Transformers: PrimeThe HUB Roberto Orci, Executive Producer Stephen Davis, Executive Producer Shuzo Shiota, Executive Producer Alex Kurtzman, Executive Producer Jeff Kline, Executive Producer Duane Capizzi, Supervising Producer Mandy Safavi, Producer Rafael Ruthchild, Producer Shinji Santoh, Producer Meiko Sato, Line Producer Therese Trujiilo, Animation Producer

OUTSTANDING PERFORMER IN AN ANIMATED PROGRAM

JUNE FORAY, as MRS. CAULDRON The Garfield Show – Cartoon Network

JAMES HONG, as MR. PING Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness – Nickelodeon

JEFF BENNETT, as KOWALSKI Penguins of Madagascar – Nickelodeon

RODGER BUMPASS, as SQUIDWARD SpongeBob SquarePants – Nickelodeon

OUTSTANDING DIRECTING IN AN ANIMATED PROGRAM

Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness – Nickelodeon Gabe Swarr, Supervising Director Jim Schumann, Director Mike Mullen, Director Juan Meza-Leon, Director Peter Hastings, Voice Director

Penguins of Madagascar – Nickelodeon David Knott, Supervising Director Shaun Cashman, Animation Director Christo Stamboliev, Animation Director Steve Loter, Animation Director Lisa Schaffer, Voice Director

SpongeBob SquarePants – Nickelodeon Alan Smart, Animation Director Paul Tibbitt, Supervising Producer Casey Alexander, Storyboard Director Zeus Cervas, Storyboard Director Vince Waller, Creative Director

Transformers:  Prime – HUB David Hartman, Supervising Director Vinton Heuck, Director Shaunt Nigoghossian, Director Todd Waterman, Director Jamie Simone, Voice Director

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN ANIMATION WINNERS:

Joel Fajnor, Art Director Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness – Nickelodeon

Ernie Gilbert, Character Designer T.U.F.F. Puppy – Nickelodeon

Christophe Vacher, Supervising Color Designer Transformers:  Prime – The HUB

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MUSIC DIRECTION AND COMPOSITION

Curious George – PBS Nick Nolan, Music Director, Composer

Penguins of Madagascar – Nickelodeon Adam Berry, Composer

T.U.F.F. Puppy – Nickelodeon Guy Moon, Composer

The Wonder Pets! – Nickelodeon Jeffrey Lesser, Music Director Larry Hochman, Lead Composer Josh Selig, Composer

OUTSTANDING ORIGINAL SONG – CHILDREN’S AND ANIMATION

Dora the Explorer – Nickelodeon Todos Juntos Finale Song George Noriega, Musical Composer Joel Someillan, Musical Composer

My Little Pony Friendship is Magic – The HUB Every Pony Daniel Ingram, Composer & Lyricist

My Little Pony Friendship is Magic – The HUB Find A Pet Daniel Ingram, Song Writer

Penguins of Madagascar – Nickelodeon Off the Clock Adam Berry, Composer John Behnke, Lyricist

Penguins of Madagascar – Nickelodeon In the Happy Little Land of Hoboken Surprise Adam Berry, Composer Brandon Sawyer, Lyricist

Sesame Street – PBS Don’t Give Up Bill Sherman, Composer Joey Mazzarino, Lyricist

OUTSTANDING WRITING IN ANIMATION

The Backyardigans – Nickelodeon Adam Peltzman, Head Writer Jeff Borkin, Head Writer Kerri Grant, Writer

Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness – Nickelodeon Doug Langdale, Writer Kevin Seccia, Writer Peter Hastings, Writer Cheryl Holliday, Story Editor Scott Kreamer, Story Editor

Martha Speaks – PBS Ken Scarborough, Head Writer Raye Lankford, Writer Joe Fallon, Writer Ron Holsey, Writer Peter K. Hirsch, Writer

Penguins of Madagascar – Nickelodeon Bill Motz, Writer Bob Roth, Writer Brandon Sawyer, Writer

WordGirl – PBS Tom Martin, Head Writer Sergio Cilli, Writer Jack Ferraiolo, Writer Carla Filisha, Writer Scott Ganz, Writer Rick Groel, Writer John N. Huss, Writer Eric Ledgin, Writer Ryan Raddatz, Writer Andrew Samson, Writer

OUTSTANDING WRITING IN A CHILDREN’S SERIES

3rd & Bird! – Disney Channel Billy Lopez, Writer Melinda Richards, Writer Dustin Ferrer, Writer

The Electric Company – PBS Adam Peltzman, Head Writer Willie Reale, Writer Deirdre O’Connor, Writer Tim McKeon, Writer

Sesame Street – PBS Joey Mazzarino, Head Writer Molly Boylan, Writer Annie Evans, Writer Christine Ferraro, Writer Luis Santeiro, Writer Belinda Ward, Writer Emily Kingsley, Writer John Weidman, Writer

Wild Kratts – PBS Chris Kratt, Writer Martin Kratt, Writer

The Wonder Pets! – Nickelodeon Billy Lopez, Head Writer Billy Aronson, Head Writer Chris Nee, Writer Rodney Stringfellow, Writer J. J. Johnson, Writer Christin Simms, Writer Dustin Ferrer, Writer

OUTSTANDING CASTING FOR AN ANIMATED SERIES OR SPECIAL

Bubble Guppies – Nickelodeon David Doan, Casting By Maria Estrada, Casting By Michelle Levitt, Casting By Leslie Zaslower, Casting By

Disney Jake and the Never Land Pirates – Disney Channel Brian Mathias, Casting By

Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness – Nickelodeon Meredith Layne, Casting By Sarah Noonan, Original Casting By

OUTSTANDING SPECIAL CLASS SHORT FORMAT DAYTIME PROGRAM

The Bay – Blip.tv Gregori Martin, Executive Producer

Disney A Poem Is… – Disney Channel Brian Hohlfeld, Executive Producer Steve Arenas, Producer

Nickelodeon’s All Together Now Anti Bullying Campaign: Dora the Explorer Interstitial – Nickelodeon Chris Gifford, Executive Producer Valerie Walsh Valdes, Executive Producer Jeff DeGrandis, Supervising Producer Holly Gregory, Coordinating Producer Miken Wong, Producer Marc Amiel, Line Producer Gayle M. Grech, Supervising Picture Editor David Wigforss, CG Animator Henry Lenardin-Madden, Consulting Producer Kuni Tomita, Consulting Producer

The Time I…(Dyslexia) – Disney Channel Erika A. McCarden, Executive Producer

The Time I…(Shoes) – Disney Channel Erika McCarden, Executive Producer

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN SOUND EDITING – ANIMATION

Hot Wheels Battle Force 5 – Cartoon Network Jonny Ludgate, Sound Editor Jeff Davis, Sound Editor

Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness – Nickelodeon Joe Pizzulo, Supervising Sound Editor Jeremy Zuckerman, Supervising Music Editor Benjamin Wynn, Supervising Music Editor Rob McIntryre, Sound Editor Anna Adams, Supervising Dialogue Editor Jason Stiff, Dialogue Editor Molly Minus, Dialogue Editor Matt Hall, Sound Effects Editor Andrew Ing, Sound Effects Editor Roberto Dominguez Alegria, Foley Editor

Penguins of Madagascar – Nickelodeon Paulette Lifton, Supervising Sound Editor James Lifton, Supervising Sound Editor Adam Berry, Supervising Music Editor Dominick Certo, Music Editor Michael Petak, Supervising Dialogue Editor D.J. Lynch, Dialogue Editor Matt Hall, Sound Effects Editor Ian Nyeste, Sound Effects Editor Aran Tanchum, Foley Editor Chris Gresham, Foley Editor Lawrence Reyes, Foley Editor

SpongeBob SquarePants – Nickelodeon Paulette Lifton, Supervising Sound Editor James Lifton, Supervising Sound Editor Kimberlee Vanek, Supervising Music Editor Nick Carr, Music Editor MIshelle Fordham, Supervising Dialogue Editor D.J. Lynch, Dialogue Editor Jeffrey Hutchins, Sound Effects Editor Aran Tanchum, Foley Editor

Transformers Prime – The HUB Robbi Smith, Dialogue Editor Robert Poole II, Sound Effects Editor Roy Braverman, Foley Editor

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN SOUND MIXING – ANIMATION

Hot Wheels Battle Force 5 – Cartoon Network Dean Giammarco, Re-Recording Mixer Ewan Deane, Re-Recording Mixer

Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness – Nickelodeon Justin Brinsfield, Production Mixer Matt Corey, Production Mixer Thomas J. Maydeck, Re-Recording Mixer

Monster High – Nickelodeon Mark Mercado, Production Mixer Thomas J Maydeck, Re-Recording Mixer

Transformers Prime – HUB Network Ray Leonard, Re-Recording Mixer Mike Bieriger, Re-Recording Mixer

randomness