Search form

2012 ASIFA-East Awards Announced

On Sunday, April 29, ASIFA-East awarded the prizes for its 43nd annual Animation Festival.

On Sunday, April 29, ASIFA-East awarded the prizes for its 43nd annual Animation Festival. StoryCorps/Rauch Brothers John and Joe took Best in Show.

Below is a complete list of winners.

BEST IN SHOW

John and Joe StoryCorps/Rauch Brothers

BEST EXPERIMENTAL FILM

1st PlaceTaxonomy Karen Aqua - Director

2nd PlaceTwo Steven Subotnick - Director

3rd PlaceOld Man Leah Shore - Director

BEST MUSIC VIDEO

1st Place

the light that died in my arms Alan Foreman - Director

2nd Place(Baby) It's You! David Cowles, Jeremy Galante, Brad Pattullo - Directors

3rd PlaceLe Soleil Chante (The Sun Sings) Delphine Burrus - Director

INDEPENDENT FILMS

1st PlaceTurning A Corner David B. Levy - Director

2nd PlaceDr. Breakfast Stephen Neary - Director

3rd PlaceThe First Time Cee-Cee Did Acid Twins are WeirdNoelle Melody - DirectorJoy Vaccese - Producer

Excellence in AnimationMore Than Winning Nick Fox-Gieg - DirectorSusan Murray - Animator

Excellence in DesignThe Girl and the Fox Base14/Tyler J. Kupferer - Director

Excellence in DesignOrbis Park Andrew Kaiko

Excellence in SoundtrackCar Crash Opera Skip Battaglia - Director Jairo Duarte-Lopez, Michaela Eremiasova - Composers

Excellence in WritingWolf Dog Tales Bernadine Santistevan - Director

COMMISSIONED OVER 2 MINUTES

1st PlaceMiss Devine StoryCorps/Rauch Brothers

2nd PlaceDon't Let The Pigeon Stay Up Late Mo Willems Studio/Weston WoodsPete List - Director

3rd PlaceI Can Be President Michael Sporn Animation, Inc.Michael Sporn - Director

Excellence in EducationJourney of a Water Molecule The Knowledge Project/PS69xJose Maldonado, MB Hunnewell - Directors

Excellence in WritingA History of Animation Morgan Miller - DirectorMorgan Miller, Josh Kleefeld - Writers

COMMISSIONED UNDER 2 MINUTES

1st PlaceHead Start 'Window of Opportunity" Curious Pictures/Matt Smithson - Director

2nd PlaceCountry Buildin' PaganomationDavid Pagano - Director

3rd PlacePerson Pinball Aaron Hughes - Director

Excellence in AnimationRed Brick Saga: Pirates of the Caribbean PaganomationDavid Pagano - DirectorJeff Wallenhorst, Sarah Wickliffe, Mick Bouschor, Erin Natal - Animators

STUDENT FILMS

1st PlaceApt. 5A Leonardo De Luzio

2nd Place (tie)Test Train Brandon Denmark

2nd Place (tie)Cowboy, Clone, Dust Matt Christensen

Honorable MentionReddish Brown and Blueish Green Samantha Gurry