2010 Annual Annie Award Nods Announced

The International Animated Film Society, ASIFA-Hollywood, announces nominations today for the 38th Annual Annie Awards recognizing the year’s best in the field of animation including best animated feature, television production, commercials, short subjects, video games and outstanding individual achievements.

Press Release from ASIFA-Hollywood

BURBANK, CA (December 6, 2010) – The International Animated Film Society, ASIFA-Hollywood, announces nominations today for the 38th Annual Annie Awards recognizing the year’s best in the field of animation including best animated feature, television production, commercials, short subjects, video games and outstanding individual achievements. The 2010 nominations for Best Animated Features are: Despicable Me (Illumination Entertainment); How to Train Your Dragon (DreamWorks Animation); Tangled (Disney); The Illusionist (Django Films); Toy Story 3 (Disney/Pixar).

Nominations for this year’s Best Short Subject include “Coyote Falls” (Warner Bros. Animation), “Day & Night” (Pixar), “Enrique Wrecks the World” (House of Chai), “The Cow Who Wanted To Be A Hamburger” (Plymptoons Studio) and “The Renter” (Jason Carpenter).  Best Animated Television Productions include “Futurama” (The Curiosity Company in association with 20th Century Fox), “Kung Fu Panda Holiday” (DreamWorks Animation), “Scared Shrekless” (DreamWorks Animation), “Star Wars: The Clone Wars” (Lucasfilm Animation, Ltd.) and “The Simpsons” (Gracie Films).   

Nominations for Best Animated Television Production for Children are “SpongeBob SquarePants,” and “Fanboy & Chum Chum.”  (Nickelodeon), “Adventure Time” and “Regular Show” (Cartoon Network) and “Cloudbread” (GIMC).

“This has been an unprecedented year for animation, as the high quality of work represented by our nominees will attest,” says ASIFA-Hollywood President Antran Manoogian.  “On behalf of ASIFA-Hollywood, we congratulate all of the nominees and their respective studios.”

For a complete listing of Annie Award nominations, tickets and event information, visit www.annieawards.org. Winners will be announced at the 38th Annual Annie Awards ceremony on Saturday, February 5, 2011, at UCLA’s Royce Hall, in Los Angeles, CA.

Special juried awards honoring career achievement and exceptional contributions to animation will also be awarded:  Winsor McCay Award – Brad Bird, Eric Goldberg and Matt Groening for career contributions to the art of animation; June Foray Award – Ross Iwamoto for significant and benevolent or charitable impact on the art and industry of animation; Ub Iwerks Award – Autodesk for the development of digital entertainment creation tools that play an essential role in animated productions, films, video games and commercials worldwide; Special Achievement Annie Award – “Waking Sleeping Beauty” for the documentary about the turbulent and fruitful years of Disney Animation (1984-1994) when the studio went from outworn anachronism to Hollywood juggernaut, creating a string of influential films and ushering in a ‘second golden age’ of animation.

The Annie Awards’ black-tie ceremony will feature a lively mix of animation luminaries, celebrity presenters and comedic talent to celebrate this year’s best of the best.  A pre-reception begins at 5:00 pm with the awards ceremony following 7:00 pm.  A post-show celebration immediately follows at UCLA’s Royce Hall.  More than 1,500 entertainment industry insiders are expected to attend the annual Annie Awards.

ASIFA-Hollywood is the largest of an international network of chapters and supports a range of animation initiatives through its membership. Current projects include an animation archive, library and museum, classes and screenings, and animated film preservation efforts.  The Industry’s oldest and most prestigious award, The Annie Award is considered an important industry benchmark and an annual predictor of the Academy Award for best animated feature.

2010 ANNIE AWARD NOMINATIONS BY CATEGORY

PRODUCTION CATEGORIES

Best Animated FeatureDespicable Me – Illumination EntertainmentHow to Train Your Dragon – DreamWorks AnimationTangled – DisneyThe Illusionist – Django FilmsToy Story 3 – Disney/Pixar

Best Animated Short SubjectCoyote Falls - Warner Bros. AnimationDay & Night – PixarEnrique Wrecks the World - House of ChaiThe Cow Who Wanted To Be A Hamburger - Plymptoons StudioThe Renter - Jason Carpenter

Best Animated Television CommercialChildren's Medical Center - DUCK StudiosFrito Lay Dips "And Then There Was Salsa" - LAIKA/house‘How To Train Your Dragon’ Winter Olympic Interstitial "Speed Skating" - DreamWorks AnimationMcDonald's "Spaceman Stu" - DUCK StudiosPop Secret "When Harry Met Sally" - Nathan Love

Best Animated Television ProductionFuturama - The Curiosity Company in association with 20th Century Fox TelevisionKung Fu Panda Holiday - DreamWorks AnimationScared Shrekless - DreamWorks AnimationStar Wars: The Clone Wars “Arc Troopers” - Lucasfilm Animation, Ltd.The Simpsons - Gracie Films

Best Animated Television Production for ChildrenAdventure Time - Cartoon Network StudiosCloudbread – GIMCFanboy & Chum Chum - Nickelodeon, FrederatorRegular Show - Cartoon Network StudiosSpongeBob SquarePants – Nickelodeon

Best Animated Video GameHeavy Rain - Quantic DreamKirby's Epic Yarn - Good-Feel & HAL LaboratoryLimbo – PlaydeadShank - Klei Entertainment Inc.

INDIVIDUAL ACHIEVEMENT CATEGORIES

Animated Effects in an Animated ProductionAndrew Young Kim "Shrek Forever After" - DreamWorks AnimationJason Mayer "How To Train Your Dragon" - DreamWorks Animation Brett Miller "How To Train Your Dragon" - DreamWorks AnimationSebastian Quessy "Legend Of The Guardians: The Owls of Ga'Hoole" - Warner Bros. Pictures Kryzstof Rost "Megamind" - DreamWorks Animation

Character Animation in a Television ProductionNicolas A. Chauvelot "Scared Shrekless" - DreamWorks AnimationSavelon Forrest "Robot Chicken: Star Wars Episode III" - ShadowMachineElizabeth Havetine "Robot Chicken: Star Wars Episode III" – ShadowMachineDavid Pate "Kung Fu Panda Holiday" - DreamWorks AnimationNideep Varghese "Scared Shrekless" - DreamWorks Animation

Character Animation in a Feature ProductionMark Donald "Megamind" - DreamWorks AnimationAnthony Hodgson "Megamind" - DreamWorks Animation Gabe Hordos "How To Train Your Dragon" - DreamWorks AnimationJakob Hjort Jensen "How To Train Your Dragon" - DreamWorks Animation David Torres "How To Train Your Dragon" - DreamWorks Animation

Character Animation in a Live Action ProductionQuentin Miles - Clash of the TitansRyan Page - Alice in Wonderland

Character Design in a Television ProductionAndy Bialk "The Ricky Gervais Show" - W!LDBRAIN EntertainmentStephan DeStefano "Sym-Bionic Titan" - Cartoon NetworkErnie Gilbert "T.U.F.F. Puppy" – NickelodeonGordon Hammond "T.U.F.F. Puppy" – NickelodeonSteve Lam "Fanboy & Chum Chum" - Nickelodeon, Frederator

Character Design in a Feature ProductionSylvain Chomet "The Illusionist" - Django FilmsCarter Goodrich "Despicable Me" - Illumination EntertainmentTimothy Lamb "Megamind" - DreamWorks AnimationNico Marlet "How To Train Your Dragon" - DreamWorks Animation

Directing in a Television ProductionBob Anderson "The Simpsons" - Gracie FilmsPeter Chung "Firebreather" - Cartoon Network StudiosDuke Johnson "Frankenhole: Humanitas" – ShadowMachineTim Johnson "Kung Fu Panda Holiday" - DreamWorks Animation Gary Trousdale "Scared Shrekless" - DreamWorks Animation

Directing in a Feature ProductionSylvain Chomet "The Illusionist" - Django FilmsPierre Coffin “Despicable Me” – Illumination EntertainmentMamoru Hosoda “Summer Wars” – Madhouse/FunimationChris Sanders, Dean DeBlois “How To Train Your Dragon” - DreamWorks AnimationLee Unkrich “Toy Story 3” – Disney/Pixar

Music in a Television ProductionJ. Walter Hawkes "The Wonder Pets!" - Nickelodeon Production & Little Airplane ProductionsHenry Jackman, Hans Zimmer and John Powell "Kung Fu Panda Holiday" - DreamWorks AnimationTim Long, Alf Clausen, Bret McKenzie, Jemaine Clement "The Simpsons: Elementary School Musical" - Gracie FilmsShawn Patterson "Robot Chicken's DP Christmas Special" – ShadowMachineJeremy Wakefield, Sage Guyton, Nick Carr, Tuck Tucker "SpongeBob SquarePants" – Nickelodeon

Music in a Feature ProductionSylvain Chomet "The Illusionist" - Django FilmsDavid Hirschfelder "Legend Of The Guardians: The Owls of Ga'Hoole" - Warner Bros. Pictures John Powell "How To Train Your Dragon" - DreamWorks AnimationHarry Gregson Williams "Shrek Forever After" - DreamWorks AnimationPharrell Williams, Heitor Pereira "Despicable Me" - Illumination Entertainment

Production Design in a Television ProductionAlan Bodner "Neighbors From Hell" - 20th Century Fox TelevisionBarry Jackson "Firebreather" - Cartoon Network StudiosPete Oswald "Doubtsourcing" - Badmash Animation StudiosRichie Sacilioc "Kung Fu Panda Holiday" - DreamWorks AnimationScott Wills "Sym-Bionic Titan" - Cartoon Network Studios

Production Design in a Feature ProductionYarrow Cheney "Despicable Me" - Illumination EntertainmentEric Guillon "Despicable Me" - Illumination EntertainmentDan Hee Ryu "Legend Of The Guardians: The Owls of Ga'Hoole" - Warner Bros. Pictures Pierre Olivier Vincent "How To Train Your Dragon" - DreamWorks AnimationPeter Zaslav "Shrek Forever After" - DreamWorks Animation

Storyboarding in a Television ProductionSean Bishop "Scared Shrekless" - DreamWorks AnimationFred Gonzales "T.U.F.F. Puppy" – NickelodeonTom Owens "Kung Fu Panda Holiday" - DreamWorks AnimationDave Thomas "Fairly OddParents" – Nickelodeon

Storyboarding in a Feature ProductionAlessandro Carloni "How To Train Your Dragon" - DreamWorks AnimationPaul Fisher "Shrek Forever After" - DreamWorks AnimationTom Owens "How To Train Your Dragon" - DreamWorks AnimationCatherine Yuh Rader "Megamind" - DreamWorks Animation

Voice Acting in a Television ProductionJeff Bennett as The Necronomicon "Fanboy & Chum Chum" - Nickelodeon & FrederatorCorey Burton as Baron Papanoida "Star Wars: The Clone Wars" - Cartoon NetworkNika Futterman as Asajj Ventress "Star Wars: The Clone Wars" - Cartoon NetworkMike Henry as Cleveland Brown "The Cleveland Show" - Fox Television AnimationJames Hong as Mr. Ping "Kung Fu Panda Holiday" - DreamWorks Animation

Voice Acting in a Feature ProductionJay Baruchel as Hiccup "How To Train Your Dragon" - DreamWorks AnimationGerard Butler as Stoick "How To Train Your Dragon" - DreamWorks AnimationSteve Carrell as Gru "Despicable Me" - Illumination EntertainmentCameron Diaz as Fiona "Shrek Forever After" - DreamWorks AnimationGeoffrey Rush as Ezylryb "Legend Of The Guardians: The Owls of Ga'Hoole" - Warner Bros. Pictures

Writing in a Television ProductionDaniel Arkin "Star Wars: The Clone Wars: Heroes on Both Sides" - Lucasfilm Animation Ltd.Jon Colton Barry & Piero Piluso "Phineas & Ferb: Nerds of a Feather" - Disney ChannelGeoff Johns, Matthew Beans, Zeb Wells, Hugh Sterbakov, Matthew Senreich, Breckin Meyer, Seth Green, Mike Fasolo, Douglas Goldstein, Tom Root, Dan Milano, Kevin Shinick & Hugh Davidson "Robot Chicken: Star Wars Episode III" – ShadowMachineBilly Kimball & Ian Maxtone-Graham "The Simpsons: Stealing First Base" - Gracie FilmsMichael Rowe "Futurama" - The Curiosity Company in association with 20th Century Fox Television

Writing in a Feature ProductionMichael Arndt  “Toy Story 3” – Disney/PixarSylvain Chomet “The Illusionist” – Django FilmsWilliam Davies, Dean DeBlois, Chris Sanders  “How to Train Your Dragon” – DreamWorks AnimationDan Fogelman “Tangled” - DisneyAlan J. Schoolcraft, Brent Simons “Megamind” – DreamWorks Animation

JURIED AWARDSWinsor McCay Award – Brad Bird, Eric Goldberg, Matt GroeningJune Foray – Ross IwamotoUb Iwerks Award – AutodeskSpecial Achievement – “Waking Sleeping Beauty”

Rick DeMott's picture

___________
Rick DeMott
Animation World Network
Director of Content
Creator of Rick's Flicks Picks